Islám - kde Bůh reguluje i smích ?

3. 07. 2014 16:54:59
Hledal jsem Islámský humor. Žerty, vtipy atd. Strýček Google pomáhal seč síly stačily. A co jsem našel ?
Karikatura Karikatura "muslim style"

Anekdota, vtip, žert. Slovesný útvar který vzniká z čisté touhy po smíchu, zábavě, dobré náladě. Smích jak víme, prodlužuje život, uvolnuje napětí a boří bariery mezi lidmi. Ale taky nabádá k sebereflexi, k tomu, nebrat věci až tak vážně, zkrátka nežrat to tolik a podívat se na sebe i jiné pod jiným úhlem nežli tak činíme běžně. Zasmát se i sami sobě. A vadí jen hlupákům. To je jeho další blahodárná vlastnost.

Velice mne zaujal článek První muslimská Anekdota blogera Běhounka. Proto jsem hledal googlem muslimský humor. Něco co vzniklo jen tak pro potěchu duše smíchem. žhavil jsem Googla jak se dalo. A nenašel jsem.

Tedy našel jsem spoustu vtipů o muslimech. Nikoliv však muslimských. Za všechny jeden:

Zavolal jsem na Linku důvěry Islámského centra, že mám sebevražedné myšlenky. Všichni byli velice nadšení a ptali se, zdali umím řídit letadlo.

A skutečné "muslimské" ? Ty samozřejmě existují. To co pokládají muslimové za žert a nebo anekdotu jsou však spíše nábožensky indoktrinační minipříběhy. Podobají se spíše mravoučným příběhům typu Jak Kristus chodil se Svatým Petrem po světě, nežli humoru. Za všechny zde uvedený příklad:

V jedné ulici bydlela zbožná starší muslimka a hned vedle zlý ateista. Když se modlila k Alláhovi, často na ní zakříčel: "Žádný Bůh není !!! ". Ona starší dáma měla nějaké finanční potíže jednou se takhle při noční modlitbě odvážil požádat Boha o asistenci. Ó Alláhu, potřebuji jídlo. nedaří se mi příliš dobře, potřebuji nějaké potraviny. její modlitbu slyšel onen zlý ateista, a rozhodl se si ze zbožné myslimky vystelit. I položil jí ráno před dveře plnou tašku jídla. Ráno dáma našla tašku a hlasitě poděkovala Bohu "Alláh buď požehnán ! ". Vtom z křáku vyskočil zlý ateita a posměšně volal : Žádný Bůh neexistuje. Tohle jsem koupúil JÁ nikoliv Bůh !!! . Nato dáma pronesla: " Alláhu buď třikrát požehnán. Nejen že jsi mi ze své vůle zajistil potraviny. Ale ještě jsi nechal ďábla aby za ně zaplatil ! "

Ale skutečné anekdoty a žety ? Vzniklé jen pro ten smích, zábavu ? Ty, zdá se v Islámském světě takřka neexistují. A anekdoty o islámu samotném ? Ty jsou rovnou pod trestem zapovězeny Proč ? I to lze vygooglit.

Facebooková stránka Humour and Jokes In Islam má celý soubor pravidel a regulací , kterým musí správný Muslim svoje žertování podřídit. Je ovšem ještě poměrně benevolentní, neb žerty úplně nezapovídá. Jen musí být svázány tolikou regulací, že se člověku až hlava točí. Jen její přelad by vydal na samostatný článek.

Prorok řekl: Vše má svůj začátek. A nepřátelství má svůj počátek v žertech

A tak podle této benevolentní interpretace se například humor nesmí odchylovat od pravdy. Jak to chce ovšem zařídit, když podstatou anekdot jsou nadsázky, hyperboly a zveličení a zvýraznění jevů, o kterých anekdota hovoří a které pranýřuje ? Nesmí být o nevhodných tématech. Má být provozován jen doma mezi rodinou, na veřejnost nepatří, tam má být každý vážným a důstojným (sic).

Nutno ovšem podotknouti, že jiní učenci zaujímají proti humoru daleko npřátelštější postoj.

The Prophet (peace and blessings of Allaah be upon him) said: “Do not laugh too much, for laughing too much deadens the heart.” (Saheeh al-Jaami’, 7312)

---

Prorok (necht jej mír a požehnání Alláha provází) řekl: Nesmějte se příliš. Příliš smíchu umrtvuje srdce

Rozhodně je pak jako nevíra chápán jakýkoliv projev humoru či žertu na adresu Islámu, Alláh a Proroka. Takovýto vtip je označen za "kufr" tedy nevíru, lépe řečeno odpadnutí od víry - a dle práva Šaría je trestán smrtí.

viz 1 . Making fun of Allaah, His Signs and His Messenger is kufr (disbelief) and the one who does that disbelieves thereby after he had believed. - Dělání žertů z Alláha, jeho znamení a jeho Poslů jest nevíra - A ti kdož tak činí ti nevěří poté co uvěřili.

a 2: ...This verse clearly states that mocking Allaah, His verses and His Messenger constitutes kufr,.... The verse also indicates that whoever belittles the Messenger of Allaah (peace and blessings of Allaah be upon him) is also a kaafir, whether he was serious or joking. -.. Tyto verše (Koránu) jasně říkají, že výsměch Allahovi, jeho veršům a jeho Poslu činí "kufr" (nevíru) . učiní li tak muslim stává se zároveň odpadlíkem od víry, ať již tak činí vážně nebo žertem.

The scholars are unanimously agreed that a Muslim who insults the Prophet (peace and blessings of Allaah be upon him) becomes a kaafir and an apostate who is to be executed. This consensus was narrated by more than one of the scholars, such as Imaam Ishaaq ibn Raahawayh, Ibn al-Mundhir, al-Qaadi ‘Iyaad, al-Khattaabi and others. - Učenci se beze sporu shodnou, ze Muslim,k který urazil Proroka se stal odpadlíkem od víry a má být popraven. Tento konsenzus podporují významní učenci jako ...

A tak za politické vtipy v totalitách bývá pověstná "zlatá mříž". "Židovská anekdota" je v říši humoru a laskavé moudrosti nedostižným, pojmem. Vtipy na sebe mají i křesťané (Příklad:" Kdož bez hříchu, nechť hodí kamenem !" Hřímal ježíš nad davem pravopočestných chystajících se kamenovat prostitutku. Najendou přiletěl šutrák přímo mezi oči. Když se Ježíš zvedne ze země , podívá se a povídá "Hrome, MAMI, co tu děláš ??!" ). Dokonce sami sebe dokázali parodovat i Němci v třetí říši - jedné z nejtvrdších totalit. (Za všechny: "Jak se pozná čistokrevný Árijec? Je blonďák jako Hitler, modrooký a vysoký jako Goebbels a štíhlý jako Göring.").

Ale Muslimové ne. Ti to mají humor sami ze sebe zakázán pod trestem smrti. Zakázán přímo od Boha a jeho Proroka. A smích o čemkoliv jiném ? ten je sešněrován tolika pravidly, regulacemi a nařízeními, ne nepodobnými slavným banánovým a okurkovým vyhláškám EU.

Možná že Islám patří mezi dosti agresivní kulty právě proto, že pravidly kontroluje a svazuje nejen sexualitu - ale hlavně lidský smích ? Proto je Islám tak nepřípustný sebereflexi, neb lidem zakázal její základní podmínku - smát se sami sobě ? Ostatně, reakce na velmi známou karikaturu Mohameda o tom dokonale svědčí. Obávám se ale, že s takovouto podmínkou je vývoj islámu do umírněnější a tolerantnější formy naprosto vyloučen.

Autor: Martin Prášek | čtvrtek 3.7.2014 16:54 | karma článku: 36.45 | přečteno: 3043x

Další články blogera

Martin Prášek

Výkupní cena dítěte.

Děkuji tímto #ESLP za to, že konečně udělal ve věci jasno, a ocenil penězi hodnotu lásky matky k dítěti. Na veskrze směšných, až dumpingových 25 000 Euro.

10.9.2019 v 20:27 | Karma článku: 21.79 | Přečteno: 434 | Diskuse

Martin Prášek

Malleus Pedofilorum aneb úvahy o morální panice

"Kladivo na pedofily", které teď virtuálně stvořili dva investigativní novináři, momentálně hýbe Českou mediální scénou. A docela slušně se rozbíhá, to, čemu se říká MORÁLNÍ PANIKA

20.5.2019 v 9:28 | Karma článku: 16.90 | Přečteno: 602 | Diskuse

Martin Prášek

Pařížská katedrála = Evropská "Dvojčata" ?

15. dubna krátce po 19 hodině se na střeše katedrály Notre Damme objevil kohout. Bohužel ne ten Galský, ale ohnivý. V okamžení ztuhly rysy všem Francouzům. A všem Evropanům. Bylo totiž jasné, že kulturní škody budou nenahraditelné

17.4.2019 v 10:49 | Karma článku: 33.80 | Přečteno: 970 | Diskuse

Martin Prášek

Pohádka "O srnečce se zlatými zoubky".

Tak jsem se dnes na idnes dočetl, že řidič srazil srnu s mládětem. A považte, místo aby sraženou zvěřinu pokorně odevzdal a škody na vozidle pokorně oželel, on si maso ponechal. Pytlák a zloděj. Tak to aspoň tvrdí naše zákony.

28.2.2019 v 9:45 | Karma článku: 37.00 | Přečteno: 1886 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Libor Čermák

Ani já nemám chuť slavit 17. listopad, pokud bude v režii jen pražské kavárny

Pan prezident Miloš Zeman oznámil, že se nebude účastnit veřejných akcí k 30. výročí Sametové revoluce. Pokud by ty oslavy pořádal jen někdo napojený na pražskou kavárnu, tak bych se neúčastnil ani já.

23.9.2019 v 18:33 | Karma článku: 24.58 | Přečteno: 287 |

Martin Braun

Padesát odstínů Grety

Anebo možná více. Kdo ví. Ten název je spíše jen taková hříčka, která mně napadá, když vidím, že tato útlá dívenka na nás čtenáře a diváky vykukuje ze všech možných míst a hlásá svá postpubertální moudra.

23.9.2019 v 17:34 | Karma článku: 28.54 | Přečteno: 590 | Diskuse

Jan Ziegler

Ne antisemitismu a protiizraelská nenávist islamistů v OSN

Čeští poslanci by měli co nejdřív schválit rezoluci odsuzující antisemitismus a cílené dehonestování Izraele. Dobrý příklad předvedla Mezinárodní federace juda, která suspendovala islamistický Írán.

23.9.2019 v 16:43 | Karma článku: 19.75 | Přečteno: 261 | Diskuse

Vilém Barák

Sovětské pomníky, ruské teritoriální značky

Snaha o zřízení památníků legionářům například v Samaře, uralském Zlatoustu a Lipjagách se podobá prorážení zdi hlavou. Bylo by nejlepší smlouvu s Ruskem vypovědět a péči o hroby zajišťovat pouze podle Ženevské úmluvy.

23.9.2019 v 16:06 | Karma článku: 18.72 | Přečteno: 291 | Diskuse

Jan Polanecký

Zregulovat, zakázat a zavřít je, až zčernaj!

Mentalita zákazů, usměrňování a represe se v České republice šíří od konce 90. let jako nezvladatelná infekce. A já pevně věřím, že nejsem sám, komu to už silně leze krkem.

23.9.2019 v 13:00 | Karma článku: 36.12 | Přečteno: 1264 | Diskuse
Počet článků 274 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2378

Člověk, který to vidí po svém.. Píšu tady hezky zvostra od podlahy o věcech, které mě se.... ehm, sejří...

Najdete na iDNES.cz