A co na to Romea Watchdog ?

5. 02. 2015 17:46:55
Jeden z dvojice Romských bratrů, kteří u Chomutic řádně zmlátili řidiče auta, co zastavil pomoci jiným autem sraženému Romskému dítěti, nyní uspěl s odvoláním. Tedy alespoň částečně. Původní pětiletý trest mu byl na 4,5 roku snížen. O co šlo?

V září 2013 došlo u obce Chomutice na jičínsku k celkem banální nehodě. Místní senior srazil v nočních hodianách auem asi dvanáctiletého cigánskéo kluka. Jiný řidič, vida nehodu, udělal to co se od slušných řidičů očekává. Zastavil - a bez ohledu na rasu začal pomáhat. To ale neměl dělat.

Na místo se totiž přiřítili příbuzní, Jan a Michal Muchovi, kteří onoho pomáhajícího řidiče zmlátili a zkopali jak zákon káže.Považovali jej totiž za viníka nehody. Mimojiné způsobili dislokovanou frakturu nosních kostí která si vyžádala operaci a téměř dvouměsíční léčení.

O případu, ve kterém útočníkům hrozil až 12letý trest za rasově motivovaný útok tehdy docela podrobně informovala i IDNES

Svým způsobem to bylo vlastně štěstí, protože relativně mladý člověk tu nakládačku přežil. Senior, který nehodu skutečně zavinil, by při stejné úrovni násilí zaplatil za řidičskou chybu životem. V takové situaci se nelze divit lidem, kteří se tehdy vyjádřili (aby byli v zápětí smazání) v diskuzi ke cause slovy: Až někdy uvidím Romského kluka těsně před kapotou, raděj přidám plyn a zapnu stěrače. Je to sice cynicky vyjádřené ale nejedná se o vyjádření rasizmu, ale o vyjádření strachu. A to nejen o sebe ale i o své nejbližší - vždyď výhrůžky o zabití celé rodiny jsou běžnou součástí jakéhokol sporu s romy a byly i u tohoto.

Jak už to však v takových situacích bývá, tak bílá sviňe byla zase méně než svině černá a obvinění z rasově motivovaného útoku se kdesi stratilo v překladu justiční mašinerie. Ona se tato obvvinění, máte li správnou barvu kůže, v justici strácí celkem pravidelně. A důvod ?

Cituji z relevantních zdrojů: (IDNES)

Obžaloba původně hovořila o rasově motivovaném útoku. V průběhu líčení ale vyšlo najevo, že výrok: „Bílé svině, my si vás najdeme, zabijeme vás, zmlátíme vás, my víme, kde bydlíte, zabijeme i celou tvoji rodinu,“ nebyl součástí útoku a zazněl, až když oba bratři byli drženi svými příbuznými ve vzdálenosti od napadených mužů. A z obvinění pro rasově motivonamý čin tak sešlo.

Já nemám slov . Vy snad někdo ano? Jako cynik bych s této logiky mohl vyvodit obecné doporučení: Nadávej Cigánovi do černých sviní a vyhrožuj mu zabitím rodiny AŽ POTÉ co jej zmlátíš téměř do bezvědomí. Pak to zmlácení od tebe nebude rasově motivovaný čin. Zvrácenost této logiky je zřejmá. Jen ne žalující státní zastupkyni Lence Faltusové. (Poznámka, zvláště pro cenzory: K této činnosti nikoho nenavádím ani nenabádám ani ji neschvaluji, jen pomocí argumentační metody "reductio ad absurdum" kritizuji postoj státní zástupkyně )

Podle článku na Novinkách pak byl včera jednomu z aktérů odvolacím soudem dokonce nepodmíněný trest snížen.

Zajímalo by mě ovšem, jestli poškozený řidič dostal alespoň korunu. Korunu bolestného, korunu náhrady ušlé mzdy a jiných škod. Je veřejným tajemstvím, že když způsobí nebo nedej bože zmrzačí někoho občan Romské národnosti na podpoře, prakticky ostrouhá kolečka. A o nákladech na léčení, které musely jít do desetitisíců nemluvím.

V nedávné době mě pak zaujal článek ROMEA-Mediální watchdog není cenzura - tady jsou důkazy V podstatě v něm jde o to, jak zlá média a neetičtí novináři negativně ovlivňují veřejné mínění většinové společnosti o Romech . S výčtem toho, kde co nabonzovali které radě atd. Hm..

Již několikrát jsem navrhoval, aby sami Cigáni (Romové) v čele se slavnou Romeou zřídili FOND k odškodňování obětí Romského násilí. Rozhodně by to byly lépe a spravedlivji využité peníze z kapes státních dotací, nežli jakési nátlakové akce typu různých watchdogů. Co myslíte, zvedne Romea hozenou rukavci tentokrát ?

Fond, do kterého by sami Romové přispívali, a jehož prostředky by byly využity k odškodnění obětí romskho násilí by mohl napjatou situaci mezi Romy a majoritou zlepšit daleko více, než obviňování majority z rasizmu a taktika "kill the messenger", kterou Romea vůči poslům pro Romy nepříjemnýých správ volí.

PS: Tento příspěvek není míněn jako hanobení rasy ani národa ani nepodporuje jakýkoliv extremitický směr.

Autor: Martin Prášek | čtvrtek 5.2.2015 17:46 | karma článku: 40.17 | přečteno: 2464x

Další články blogera

Martin Prášek

Malleus Pedofilorum aneb úvahy o morální panice

"Kladivo na pedofily", které teď virtuálně stvořili dva investigativní novináři, momentálně hýbe Českou mediální scénou. A docela slušně se rozbíhá, to, čemu se říká MORÁLNÍ PANIKA

20.5.2019 v 9:28 | Karma článku: 16.13 | Přečteno: 543 | Diskuse

Martin Prášek

Pařížská katedrála = Evropská "Dvojčata" ?

15. dubna krátce po 19 hodině se na střeše katedrály Notre Damme objevil kohout. Bohužel ne ten Galský, ale ohnivý. V okamžení ztuhly rysy všem Francouzům. A všem Evropanům. Bylo totiž jasné, že kulturní škody budou nenahraditelné

17.4.2019 v 10:49 | Karma článku: 33.73 | Přečteno: 940 | Diskuse

Martin Prášek

Pohádka "O srnečce se zlatými zoubky".

Tak jsem se dnes na idnes dočetl, že řidič srazil srnu s mládětem. A považte, místo aby sraženou zvěřinu pokorně odevzdal a škody na vozidle pokorně oželel, on si maso ponechal. Pytlák a zloděj. Tak to aspoň tvrdí naše zákony.

28.2.2019 v 9:45 | Karma článku: 37.00 | Přečteno: 1871 | Diskuse

Martin Prášek

Malá česká Palmyra či Bamiján.

Velkolepé památky v Syrské Palmyře. Architekturta, která byť v ruinách přečkala pár tisíc let. Než ji nějací náboženští poťapové odstřelili.Všichni se zajíkáme hrůzou, ale málokdo se zamyslí, nejsme li náhodou úplně stejní BARBAŘI

21.2.2019 v 8:43 | Karma článku: 12.82 | Přečteno: 246 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jan Ziegler

Mariánský sloup znovu ozdobí Staroměstské náměstí

A to nenávistníkům navzdory. Nechápu, proč některým lidem vadí Mariánský sloup na pražském Staroměstském náměstí. Daleko horší je pamětní deska náboženskému fanatikovi Janu Želivskému na Staroměstské radnici.

17.6.2019 v 16:59 | Karma článku: 29.27 | Přečteno: 1008 | Diskuse

Jita Splítková

Mariánský sloup jako zdvižený prostředníček

Tak to tu opět máme – snahy o obnovení sloupu hanby. Kdo soudný by chtěl mít v centru svého hlavního města symbol ponížení, zastrašování, utlačování, okradení, poněmčování - ale i kolaborace a lokajství? Proč neobnovovat?

17.6.2019 v 14:58 | Karma článku: 29.14 | Přečteno: 746 |

Irena Aghová

Timon Athénský – vše pro mé přátele.

Jen díky panu profesoru Hilskému můžeme v současnosti nahlédnout do srdce Shakespearovy tvorby a osvojit si i znalosti nejen jeho doby, ale také společenské a politické situace renesanční Anglie.

17.6.2019 v 14:31 | Karma článku: 6.35 | Přečteno: 118 | Diskuse

Vladimír Kroupa

Premiér Babiš má důkaz na to, že už je líp. No tak to se mi hnedle ulevilo…

S babočkou paví oko na tričku, na mikině, či co to je, zvěstuje národu jeho Mesiáš, že jsme se konečně dočkali – už je líp! No, to to ale trvalo, hlavně, že na to má pan Mesi... pardon, premiér, papír...

17.6.2019 v 13:37 | Karma článku: 23.30 | Přečteno: 507 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Chlapec po operaci mandlí v kómatu

Po všech stránkách strašný případ - strašné selhání nejen zdravotnického zařízení, ale celkového systému prevence chyb a také následného šetření.

17.6.2019 v 13:13 | Karma článku: 15.60 | Přečteno: 385 | Diskuse
Počet článků 273 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2381

Člověk, který to vidí po svém.. Píšu tady hezky zvostra od podlahy o věcech, které mě se.... ehm, sejří...

Najdete na iDNES.cz