Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 22. února 2024 Petr

Evropská směrnice regulace vakua (ESRV)

1. 04. 2016 11:10:01
Po dlouholetých výzkumech, bouřlivých diskuzích v odborných akademických kruzích přistoupila EU k zásadnímu kroku. Ke kontrole a regulaci vakua a podtlaku vůbec. Nově navrhovaná směrnice má zvrátit kritickou situaci na tomto poli

Vakuum, které je hojně využíváno jak v průmyslové výrobě, tak ve své zředěnější formě - podtlaku v domácnostech sebou totiž nese velmi podstatná ekologická rizika. Přesto se jeho úniky (a také důsledky, které mají na životní prostředí ) do nedávna nikdo nezabýval. A povědomí laické veřejnosti o problému jest téměř nulové.

Dlouholeté výzkumy potvrzují, že vakuum, uniklé v procesu průmyslové výroby ředí atmosféru, rozrušuje ozonovou vrstvu a podstatnou měrou přispívá ke globálnímu oteplování. Je také zdraví škodlivé a ve vysokých koncentracích smrtelné jak pro rostliny tak i pro živočichy. Přesto je používání vakua a podtlaku vůbec zatím bez řádného dozoru a regulace.

Přesto již něco málo na poli regulace vákua učiněno bylo. Málokdo z neodborné veřejnosti například ví, že jedním z "hřebíčků do rakve" klasických žárovek byl právě jejich vysoký obsah koncentrovaného vakua. Při jejich rozbití či recyklaci se totiž může uvolnit až čtvrt litru vysoce koncentrovaného a tedy i toxického vakua z jedné žárovky, samozřejmě se všemi výše popsanými negativními jevy pro životní prostředí.

Evropští odborníci se dali do práce a stvořili, zatím návrh ESRV (Evropské Směrnice Regulace Vakua). V jejím rámci nejprve bude ve všech národních státech zřízena koordinační agentura, v České republice Státní Agenturou Regulace Vakua, o cca 3 - 5 000 úřednících, kteří budou na proces implementace této směrnice dohlížet.

V prvním kole navrhuje EU regulovat velké průmyslové zdroje vakua jako vývěvy v průmyslu, zemědělství (dojící stroje) a v pojízdných instalacích. Budou povinny technické kontroly a inspekce vývěv ale i průmyslových kompresorů, protože - a to málokdo ví - i kompresory při své činnosti vytvářejí rázy vakua, které volně uniká do atmosféry. Cílem je snížení využití vakua v průmyslu a zemědělství minimálně o 35 procent To má být dosaženo do konce roku 2020 i za pomoci nově zavedených tučných "vakuových poplatků", popřípadě "vakuové daně".

Fekální vozy, lidově zvané "hovnocucy", které mnohé pracují s vývěvami k nasávání obsahu budou moci termín registrace a technických kontrol posunout až na konec roku 2029.

Ve druhém kole, v průběhu roku 2021 pak budou postupně zaváděny regulace domácích spotřebičů, generujících vakuum a používajících podtlak. Vysavače, které jsou v domácnostech nejrozšířenější zdroje podtlaku čekají roční technické kontroly, zda z nich nebezpečný podtlak neuniká. V případě uspokojivého stavu budou také opatřeny známkou STK jako automobily. Nedodržení této povinnosti pak má být sankcionováno pokutou až 50 000 kč nebo třemi lety vězení.

To, zdali má Váš vysavač platnou nálepku pak budou oci kontrolovat obce či Policie a může z tohoto titulu vstoupit (bez soudního povolení) i do Vašeho příbytku či jiných místností. To ale není žádná novinka. Občané jsou koneckonců zvyklí, že jejich domovní svobodu lze narušit například kvůliu kontrole toho, čím topí, nebo kvůli hledání zbraní, drog a teroristů.

Samostatné opatření se pak budou týkat tzv stacionárních vysavačů, z jejichž rozvodů podtlak velmi často uniká a zamořuje životní prostředí domu. Tyto systémy budou komisí přezkoušeny dvakrát ročně a do koku 2029 úplně zakázány.

Ve druhé vlně pak budou muset být všechny domácí vysavače vybaveny mezi hubicí a turbínou zažízením na kompenzaci vakua, asi stejně, jako má dnes automobil katalyzátor. Tento bude připojn k bombě s tlakovým kompenzačním plynem, prodávaným Státní Agenturou Regulace Vakua. Už nyní se ale ozývají hlasy kritiků, že vysavač s Kompenzátorem podstatně stratí účinnost.

ESRV pak nepotěší příznivce Čínské medicíny . Od roku 2020 pak budou úplně zakázány čínské podtlakové baňky a praktika "baňkování" trestána ve správním řízení pokuto uaž 500 000 Kč.A pozor, za cucfleky má hrozit bloková pokuta.

Jako občan členského státu EU nemohu nežli říci: Děkuji, jen více a houšť, milé Evropské instituce. Děláte svoji práci dobře - a fandíme Vám.

Autor: Martin Prášek | pátek 1.4.2016 11:10 | karma článku: 26.83 | přečteno: 1025x

Další články blogera

Martin Prášek

Datová zpráva byla z datové schránky ministerstva stornována...

Od 1.1. 2023 byla všem spolkům a všem podnikajícím fyzickým osobám povinně a bez diskuzí zřízena DATOVÁ SCHRÁNKA. Kromě úsporou času argumentovali zastánci povinných DS takéSPOLEHLIVOSTÍ a nepopiratelností doručení státnímu úřadu.

1.3.2023 v 8:30 | Karma článku: 21.46 | Přečteno: 520 | Diskuse

Martin Prášek

Jak nám Babiš uplatil voliče vpodstatě v přímém přenosu.

Ještě nad úmrtním oznámením Generála Pavla jsem se domníval, že více svinstva už ve volební kampani být nemůže. Ale že úderem sobotní 14:00 s uzavřením volebních místností shtstorm opadne a bude klid. Jenže nebude.Bude průšvih.

26.1.2023 v 21:51 | Karma článku: 26.78 | Přečteno: 1264 | Diskuse

Martin Prášek

Tak nám otrávili prezidentského kandidáta?

Prezidentské volby u nás finišují. A zatímco nemocný prozápadní kandiát generál Pavel ruší pro nemoc program,zatímco jeho konkurent Andrej Babiš šlape na plyn.A mě nezbývá, než si vzpomenout na rok 2004 na otravu Viktora Juščenka

24.1.2023 v 12:21 | Karma článku: 11.33 | Přečteno: 526 | Diskuse

Martin Prášek

Pokuta 100 litrů za to, že HASIL požár NP České Švýcarsko...

Pamatujete na lihovarníka, který začátkem covidu navařil místo chlastu dezinfekci ? A kterého za to zaklekl celní úřad? Tak tady máme ještě něco daleko absurdnějšího.Muže, který vrtulníkem "nedbalostně hasil" požár.

31.10.2022 v 14:56 | Karma článku: 36.14 | Přečteno: 1222 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jiří Turner

Jak levně, rychle a spolehlivě oživit protiromské nálady ve společnosti?

Recept na to našel zpěvák Jan Bendig, který na Českém slavíku zinscenoval své rasově motivované přebílení, patrně aby vzbudil u posluchačů lítost na trpkým osudem romského chlapce, který musí překonávat překážky a příkoří.

22.2.2024 v 11:16 | Karma článku: 10.13 | Přečteno: 189 | Diskuse

Vlastík Fürst

Omluva Markétě Šichtařové

Včera jsem po ránu na blogu iDNES.cz zveřejnil článek s názvem „Nemám ráda EU, ale korýtko v EP bych brala“. Inspiroval mne k němu billboard, na kterém je Markéta Šichtařová mezi pány Divišem a Vondráčkem.

22.2.2024 v 10:10 | Karma článku: 16.69 | Přečteno: 616 | Diskuse

Aleš Gill

Pamatujete mobily, které vydržely nabité 14 dní?

Pokud si ještě pamatujete tlačítkové mobilní telefony s černozeleným displejem a nabíječkou s podivnou koncovkou, která se nehodila vůbec k ničemu, asi si pamatujete, že jste ji nemuseli používat tak často, jako dnes.

22.2.2024 v 7:45 | Karma článku: 16.58 | Přečteno: 808 | Diskuse

Vlastimil Nesrsta

Ten Vlasta, ta Vlasta, to Vlasto a Zlatulinký

Moje první slečna, které jsem se dostal až pod kalhotky, pořád nevěděla, jak mně má vlastně říkat. Vlastimil jí připomínalo národní obrození, Vlasta jí přišlo zženštilé a Vlastík takové dětské.

21.2.2024 v 16:06 | Karma článku: 16.60 | Přečteno: 300 | Diskuse

Jiří Turner

Koho brání Národní domobrana?

Taky tápete ve všech těch vlasteneckých hnutích a spolcích, které vznikly na ochranu našich národních zájmů a které se svorně prezentují jako nezávislé, apolitické a nadstranické iniciativy? Tak se na jednu z nich podívejme.

21.2.2024 v 15:39 | Karma článku: 35.80 | Přečteno: 2083 | Diskuse
Počet článků 330 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3055

Člověk, který to vidí po svém.. Píšu tady hezky zvostra od podlahy o věcech, které mě se.... ehm, sejří...

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Sexuálních scén je zbytečně moc, míní Cavill. Omlouval se kolegyni za erekci

Britský herec Henry Cavill (40) se nedávno podělil o svůj názor na filmové scény, které vyobrazují sex. Podle něj je...

Známé tváře kritizují Michala Novotného. Nejsem homofob, brání se herec

Na Michala Novotného se na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Herec v rozhovoru pro týdeník Téma mimo jiné řekl, že...

Kde máte internet, pane řidiči? V online registrech dokladů je chaos

Od ledna u sebe řidiči nemusí mít prakticky žádné doklady. Všechny jsou online, ale ne každý má přitom běžně přístup k...