Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kdyby byl Jan Palach bloggerem...

26. 02. 2017 8:43:08
"Vzhledem k tomu, že se naše národy ocitly na okraji beznaděje, rozhodli jsme se vyjádřit svůj protest a probudit lidi této země", napsal tehdy Jan Palach. Myslíte že ten jeho dopis by dnes na blogu opravdu zůstal ?

Ano, vím. Srovnání činu Jana Palacha a dalších, kteří se chtěli sebeobětováním postavit lhostejnosti mezi Českými lidmi, rozrůstající se normalizaci a zvykání si na život pod knutou Ruského okupanta, který zadusil naděje na to, že Socializtmus může mít i jinou tvář, nežli gulagů, lidových milicí a drátu na hranicích a zacpaných hub, s činem pana Janoty na první pohled pokulhává.

Zatímco oběť Pochodní z počátku roku 1969 byla míněna jako altruistické gesto sebeobětování ve prospěch Občanů Československé republiky, řešl pan Janota svůj soukromý pád až na dno. Řekli bychom na první pohled. Ale už na ten druhý je vše trochu jinak.

Pana Janotu totiž semlel SYSTÉM. Nelidský, zákeřný a SYSTÉM.. Tentýž systém, jehož je součástí a přiznejme si, potenciální obětí každý jeden z nás.

Pan Janota byl - alespoń dle referencí z místa bydliště slušný bezproblémový člověk, který se bohužel zadlužil. Čím se stal masem pro upíry hyeny a piavice. Z toho, co je veřejně známo, v době kdy spal po noční šichtě, vnikli mu do jeho bytu dva exekutoři či zaměstnanci exekutora. Pan Janota je pokládal za zloděje .... A nelze se divit, když se vzbudíte a uvidíte doma cizí lidi - a zahnal je za použití varovného výstřelu legálně drženou zbraní. Co následovalo, byly policejní manévry, zásahocvka, vrtulník

Řekli by jste "nebezpečné vyhrožování + nepřiměřená obrana " ? Kdepak. Postupně se obviněn í stupńovalo až k pokusu o dvojnásobnou vraždu úřední osoby, kasa cink 15 let až doživotí. Nakonec obdržel 12 let natvrdo. Drsná pomsta za dvoje p*é trenky pánů eexekutorů.

Čím více se o případ zajímám, tím je jistější, že se jedná o SYSTÉMOVOU POMSTU. Exemplární trest, který má držet plebes v lajně a šoupat nohama. Kde šlo o EFEKT více nežli o Spravedlnost. Konečně srovnání s některými jinými causami, které se podobají jako vejce vejci ale mají diametrálně odlišný výsledek, to o něčem vypovídá. Pro znalé causa Bojku například. (ale více v dalším blogu dá-li Bůh a censor)

Poté co z něj udělali vraha, kriminálníka a padsla i poslední naděje v podobvě odvolání, poté co obdržel předvolání k nástupu výkonzu trestu, vyfotil pan Janota 16 února následující selfie, kterou umístil na sociální síť. Z kontextu a událostí příštích dnů až zamrazí.

Dne 22.02 krátce po druhé hodině napsal pan Janota předposlední blog "Jak se to vlastně celé stalo", který si na zdejším blogu můžetze ještě přečíst. Poté, v 15:58 publikoval svůj poslední blog, "Když vám vezmou právo rozhodovat o svém životě" prakticky dopis na rozloučenou. Zde jej ovšem nenajdete, byl smazán redakcí. Nicméně, již po netu žije vlastním životem. Ne, nedám sem ani odkaz, nechci tento blog vystavit nebezpečí smazání.(viz níže) . Prakticky několik minut poté, co byl tento text publikován , vystoupil na zábradlí balkonu bytu v 7 patře. Ani záchranné složky ani policejní vyjednavač ( kterému tehdy před rokem dobrovolně odevzdal pistoli) již nic nezmohly a tak po hodinu a půl trvajícím dramatu svůj čin dokonal. Upřímnou soustrast pozůstalým a čest jeho památce

První, co musím vyřešit je obrovské LIDSKÉ SELHÁNÍ. Selhání MOJE VLASTNÍ. Když jsem totiž v inkriminovaný den kolem půl páté otevřel onen poslední článek na blogu, víte co jsem udělal ? Právě že VŮBEC NIC, jen si řekl, že o cause budu muset zjistit víc. A i když se nakonec ukázalo, že v onu dobu již nebylo možno cokoliv změnit, neb drama již probíhalo, Přesto fakt, že jsem alespoň nezvedl telefon a neinformoval záchranné složky pokládám za jedno ze svých největších životních selhání. A tak se zdá že z lidí si štít Lidství z blogerů udržel akorát Vít Hasan, který se po přečtení blogu s panem Janotou kontaktovat pokusil. Cituji:

Včera jsem mu volal 15 minut poté, co jsem dočetl jeho článek, mobil zvonil, ale nikdo ho nebral. Napsal jsem mu sms, ať neblázní.. Ale zpět k tématu.

Jak se však k inkriminované věci postavila redakce ? Ano, poté, co bylo jasné, že pan Janota skutečně sebevraždu spáchal, smazali jeho poslední blog. Svoje důvody pak redakce vysvětlila v článku

Se smrtí se nekupčí aneb proč jsme smazali text pana Janoty

Zdroj: http://info.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=588831

ze kterého mimojiné vyplývá že byli v kontaktu s policií i krizovými centry.

-----

DOPLNĚNO 26.02: Jenže 23 obdrželi bůlogeři poštu od helpdesku, ve které se píše:

Nesmírně nás mrzí, že jsme se o blogu pana Janoty dozvěděli až v pozdních večerních hodinách, kdy nás na něj upozornil jeden z blogerů (kterému tímto děkujeme). Vzápětí však bohužel přišla zpráva, že Jaroslav Janota zemřel.

Až v pozdních večerních hodinách a až na upozornění ? To vcelku překvapuje, neboť administrátoři (cenzoři) obsah blogů kontrolují a reakce bývá rychlá - skuste do blogu třeba "propagovat hnutí směřující", popírat Holocaust, otřít se o privilegované skupiny, nebo nadávat na Romy. A pojedete odsut jako namydlený blesk.

Na druhou stranu, v zájmu objektivity, ovšem nelze vyčítat redakci, že akutnost hrozby nerozpoznala, zejména když i mě samotnému unikla.

------

Také ty důvody ke sprovození posledního blogu pana Janoty ze světa nechápu. Rezonují totiž prázdnotou. Až v diskuzi paní redaktorka Tereza Janků ozřejmila, jak se to s tím kupčením myslí

Jako administrátoři blogu jsme měli na výběr ze dvou možností: blog ponechat, a ponechat ho tak nejenom jako svědectví o tragickém osudu pana Janoty, ale také jako zdroj výdělku pro iDNES.cz (každé kliknutí znamená zároveň zobrazení reklamy) a zdroj, z něhož mohou čerpat bulvární média svou lacinou senzaci. Druhou možností bylo blog stáhnout. Dát přednost ohledu k rodině a přátelům. Věřte, že než jsme se pro druhé řešení rozhodli, věc jsme pečlivě zvažovali - přání pana Janoty zpřístupnit svůj text skrze náš blog samozřejmě roli také hrálo. Nakonec převážily důvody, které uvádíme v blogu. Se smrtí se neobchoduje.

Argument je to pohříchu lichý. Faktem je že veškerá média a IDNES nevyjímaje, vždy vydělávala na neštěstí a smrti. Nalistujte si zprávu o jakémkoliv neštěstí nebo teroristiském ůtoku. Plave v čem ? No v moři REKLAMY. A mnohdy reklamní systémy vyrobily "kontextově citlivě" nechtěně i velmi cynické situace. Nad rím, že smrt generuje reklamní prostor jsrem se již zamýšlel po neštěstí vlaku u Santiago de Compostella. Zpráva o katastrofě byla okořeněna reklamou na chipsy a sloganem "Až se budete grilovat u vody..." Ve vlaku tehdy uhořelo 80 lidí. Nazval jsem tuto praktiku "lepením billboardů na pohřební vozy"

Bohužel, neušel tíémuž in memoriam ani pan Janota. Jak se asi musí cítit ti redakcí zménění přátelé a rodina pana Janoty, když u článku o jeho smrti - o smrti člověka, ze kterého udělal SYSTEM justičního vraha - uvidí TUTO reklamu ?

Argument redakce o "nekupčení se smrtí" tedy neobstojí. Vzhledem k tomu, že reakce jeho poslední blog smazala a oficiálně zakázala ostatním bloggerům tento text znovu publikovat - a těm, kteří se o to pokusili článek smazala, vzniká docela nepěkný dojem.

Dojem, že spíše, že jde o snahu, aby se jeho zoufalý čin nemohl stát onou hořící pochodní, která zvedne lidi z jejich pohovek, a inspiruje je k tomu, aby šli tomuto SYSTÉMU rádně a tvrdě po krku.

Důraz na pietu, soucit a nebulvárnost u redakce renomovaného celorepublikového média chápu.Stejně tak chápu legitimní zájem na tom, aby se blogy idnesu nestaly vývěsním štítem posledních dopisů sebevrahů. Nicméně na případ a příběh pana Janoty je tato bezesporu legitimní snaha aplikována až příliš křečovitě.

Otřesná a majestátem Smrti posvědcená poslední slova člověka mohla totiž strhnout pozornost k problému, který na stejné zábradlí balkonu může postavit desetitisíce lidí. Tento systém mohou ohrozit a deinstalovat, jen vzbouření přiměřeně naštvaní lidé, kteří se mu postaví. Jenže ani ten největší sud střelného prachu nebouchne, chybí-li mu JISKRA. Smazání posledních slov pana Janoty vidím jako nešťastné, právě proto, že působí dojmem pokusu tuto jiskru uhasit a zašlapat.

Znamená to, bohužel, že nelidský a zákeřný SYSTÉM to zase ve zdraví přežije.

Že bude více lidí jako byl pan Janota, které systém zahnal do kouta, a proto ukončí život tragicky.

Ale pozor bude i více lidí jako pan Antonín Blažek z Frenštátu pod Radhoštěm. Který v roce 2013 když jej systém a sousedé zahnali do kouta, je vyhodil do vzduchu i s celým panelákem. Víc lidí, kteří v zoufalství budou při své sebedestrukci ochotni vzít co nejvíce lidí ssebou.

Znamená to ovšem také , že příště, můžem být obětí systému kdokoliv další. Vy.. Vy.. Vy tam vzadu.... Kdo bude další ?

Zvažme všichni, zdali jsme ochotni tuto cenu nést.

PS: Mistr Janota, R.I.P. Také Upřímnou soustrast jeho rodině, přátelům a dalším pozůstalým.

Autor: Martin Prášek | neděle 26.2.2017 8:43 | karma článku: 29.81 | přečteno: 619x

Další články blogera

Martin Prášek

Ostravsko musí zůstat chudé a volit levici! Aneb předvolební analýza privatizace OKD

O privatizaci OKD se většinou uvažuje jako o tunelu a zlodějině. Ten druhý a možná důležitější rozměr celé causy zůstává opomenut. A zrovna před volbama se hodí jej připomenout.Šlo o to Zachovat Ostravsko chudé a tudíž LEVICOVÉ...

19.10.2017 v 11:08 | Karma článku: 22.84 | Přečteno: 623 | Diskuse

Martin Prášek

Odpor proti migrantům není "xenofobie" - ale rozumová úvaha. Vědecky podloženo.

Kolektiv vědců kolem Jiřího Horáčka a Ladislava Kesnera z Národního ústavu duševního zdraví realizoval zajímavý výzkum. A z jeho výsledků dostanou patrně sluníčkáři psotník a ten psotník ještě vzteklinu. Posuďte sami

6.10.2017 v 9:30 | Karma článku: 43.45 | Přečteno: 5306 | Diskuse

Martin Prášek

Vláda, která pošle na své občany mlátiče, nemá nárok existovat

Kdyby volby (mezi něž samozřejmě počítá i referendum) mohly něco změnit, dávno by je zakázali. Hořkost tohoto bonmotu uvedli v realitu Španělé v Katalánském referendu o nezávislosti, kter se zakázat alespoň pokusili. Pendreky

4.10.2017 v 15:17 | Karma článku: 32.50 | Přečteno: 865 | Diskuse

Martin Prášek

Merkelovo "vítězství"

Ještě jedno takové vítězství a jsme zničeni ! Odbyl své důstojníky král Pyrrhos I. Epeirský po vítězné bitvě u Ausculla. Bitvu tehdy sice vyhrál, nicméně tím se jeho situace spíše zhoršila.

25.9.2017 v 9:34 | Karma článku: 40.36 | Přečteno: 1639 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Oto Jurnečka

Nějak bylo, nějak bude a já myslím že takhle:

Zkusím trochu předcházet událostem a zaprognostikovat si jak dopadne povolební vyjednávání. Jsem přesvědčen, že řešení je blíž, než bychom z výroků zúčastněných hádali.

21.10.2017 v 21:06 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Tomáš Gayer

Rychlý zásah pražské hygieny

Je krátce po parlamentních volbách. Mnozí občané se začínají uklidňovat. To ovšem neplatí o všech. Pražská hygienická služba dnes v podvečer zapečetila ze zdravotních důvodů do odvolání všechny toalety pražské kavárny...

21.10.2017 v 18:47 | Karma článku: 18.90 | Přečteno: 622 | Diskuse

Přemysl Čech

Můj život s Parkinsonem III. - Co bych rád, aby se po volbách změnilo

Volební sliby jsou jedna strana mince a skutek a rychlost, s jakou se na tyto sliby zapomíná, druhá strana téhož. Bohužel, ani ty sliby letos za moc nestály! Co se zdravotnictví a osvěty týče.

21.10.2017 v 11:23 | Karma článku: 7.13 | Přečteno: 225 | Diskuse

Jan Sviták

Pro všechny, kdo ještě nebyli volit

Tyto volby jsou volby strachu. Z nadržených, nelubrikujících imigrantů, z estébáka ulhaného, z lobotomia, nebo z toho, že vaší babce při další slevě másla urvou i druhou ruku. Zbytečný strach.

21.10.2017 v 8:07 | Karma článku: 7.47 | Přečteno: 307 | Diskuse

Karel Januška

Téma pro povolební vyjednávání

Úvaha nad délkou soudních sporů a kvalitou soudů prvého stupně. Návrh na doplnění právních předpisů.

21.10.2017 v 7:41 | Karma článku: 3.92 | Přečteno: 118 | Diskuse
Počet článků 255 Celková karma 36.78 Průměrná čtenost 2363

Člověk, který to vidí po svém.. Píšu tady hezky zvostra od podlahy o věcech, které mě se.... ehm, sejří...Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.