Vláda, která pošle na své občany mlátiče, nemá nárok existovat

4. 10. 2017 15:17:50
Kdyby volby (mezi něž samozřejmě počítá i referendum) mohly něco změnit, dávno by je zakázali. Hořkost tohoto bonmotu uvedli v realitu Španělé v Katalánském referendu o nezávislosti, kter se zakázat alespoň pokusili. Pendreky

Záběry, které jsem doufal, že v takzvaně SVOBODNÉ a DEMOKRATICKÉ Evropě, která se právě tou svoji svobodou a demokracií pyšní jak páv ocasem, nikdy neuvidím.

Policejní mlátičky, těžkooděnci, pendreky, plastové projektily. Na koho útočí ? Na koho mlátičky Španělská vláda poslala ? Na kriminálníky nebo na pouliční vandaly ? Na zločince ? Ne poslala je na lidi, které ostentativně pokládá za vlastní. Poslala je proto, že si tito lidé dovolili "vládě" odepřít její legitimitu nad národem a nad územím, kde žijí (tedy vlastně o její legitimitě pouze HLASOVAT).

Katalánci, alespoiň signifikantní jejich část, nechtějí být součástí Španělska. Přinejmenším Španělska tak, jak jej známe dnes. Referendum pak mělo, v případě jeho úspěšnosti, znamenat odepřením legitimity sooučastné Španělské vládě nad Katalánským lidem a územím.

Kdyby volby mohly něco změnit, dávno by je zakázali bylo centrální Španělskou vládou uplatněno v praxi. Cituji.

Sepsat seznam mediálních agentur propagujících katalánské referendum, převzít centrální kontrolu nad katalánskou pokladnou a k tomu nařídit bankám zablokovat kreditní karty všech vládních agentur Katalánska. To vše v souladu s rozhodnutím španělského národního soudu postavit plebiscit mimo zákon. Když se k tomu přidá zadržení 14 vysokých představitelů katalánské samosprávy včetně viceprezidenta Oriola Junquerase a postoupení tamní autonomní policie Mossos d’Esquadra centrálnímu ministerstvu vnitra, vypadá to v lepším případě jako samovůle zpolitizované justice. A opět v souladu se zákonem, nepřestává Španěly a celý svět ujišťovat předseda vlády v Madridu Mariano Rajoy

Zdroj: https://ekonomika.idnes.cz/komentar-spanelsko-katalansko-referendum-fin-/eko-zahranicni.aspx?c=A171003_355441_eko-zahranicni_rts

Obrázek, kdy se Katalénští hasiči spojili do živého řetězu, aby těly bránili VOLIČE před španělskou policií, ve vmě zanechal hluboký dojem.

O Rakousko - Uhersku se mluvilo jako o "žaláři národů" . Habsbursko - Lotrinská dynastie pod sebe v průběhu století shromáždila řadu historických zemí, území a národů. A samozřejmě, poměrně tvrdě se vypořádaávali s jakýmkoliv náznakem separatizmu. Výsledkem byl v podstatě nesourodý konglomerát. Z hlediska geopolitického možná mocnost, s potenciálem stabilizovat Evropu.Jenže uvnitř slepenec.

To mohlo fungovat v středověké vazalsko vládcovské koncepci států, kdy moc vycházela z osoby či rodu panovníka, tato byla daná Bohem, smlouvami, manželskými svazky atd - a lid držel hubu. V modrerním pojetí demokratického státu však veškerá moc pochází Z LIDU a jest LIDEM DELEGOVÁNA (propůjčena) státu a vládě. Tam to fungovat nemůže.

Trochu rozdílný případ bylo Německo. Kde se roztříštěné země a v podstatě německé pronárody podařilo spojit jakousi společnou ideou (velko)Němectví na bázi jazykového nacionalizmu, pocházející tuším od Hegla (více viz pangermanizmus). Ovšem cena, kkterou za tuto homogenizaci Německo, Evropa a svět museli zaplatit, byla obrovská.

Sovětský svaz pak byl (A neosovětský svaz stále je) gulagem národů. Sajuz něrušimij garantovala knuta a teror, který přesahuje rámec článku.

Taková Jugoslávie se koncem století stala Rakousko-uherskem v malém. Národy, slepené v umělý konglomerát, dokonce i s uměle slepeným jazykem (srbsochorvatština) . Když pak chtěly jít svoji cestou, centrální vláda tvrdě zasáhla.

Mělo li právo na samostatnost Chorvatsko, Slovinsko, Bosna a hercegovina, Kosovo... Proč totéž právo nemá mít Katalánsko ? Situace nemlich stejná. Různé jazyky, různé národy v jednom státě, Historie násilného potlačování projevů samostatnosti nebo jen svébytnosti (zákaz Katalánských jmen, střelba po lidech, používající Katalánský jazyk). Jakási okleštěná (vykleštěná) autonomie....

Jak to dopadlo v Jugoslávii, víme všichni. Španělský premiér má v Katalánsku kliku, že během policejních zákroků nikdo z voličů referenda nezemřel. Obávám se že to bychom e potom nestačili divit.

Velkým sklamáním je však reakce Evropských politiků a diplomatů. Prostě si nad policejním násilím umyli ruce. Titíž politici, kteří mají veliký problém např s Polskem, Maďarskem, kde mají plné ústa demokracie, titíž politici, kteří - kdyby se to co se děje ve Španělsku stalo kdekoliv jinde (Sýrie, Ukrajina, atd), by se předháněli s odsudky, najednou drží huby a basu se Španělským premiérem Rajoyem.

Jenže ono nelze ohýbat zásady, když se nám hodí ! Jedna plus jedna jsou vždy DVĚ. Lid, který jest původcem veškeré moci a deleguje jí státu a potažmo vládě, má kdykoliv právo tuto delegaci neposkytnout, nebo jí odepřít. A vláda, která v daném případě sáhne k násilí, nemá právo existovat. A nebo nemá morální právo dále řídit daný národ/území.

Tato ztráta legitimity názorem lidu platí úplně stejně v Komunistickém Československu po 17.11 1989, tak jako platí v Sýrii, kdyý polovina národa (a nejen ručníkářští fanatici) vypověděla Bašáru Adsadovi poslušnost. Platí to i ve Slovinsku, Chorvatsku, Kosovu a Černé hoře při rozpadu jugoslávie. Platilo to úplně stewjně i na Ukrajině, kde lidé vypověděli poslušnost Janukovičovi.

Ostatně, je až zarážející, kolik má Katalénské referendum společné právě s Maidanem. Jak vláda Janukoviče, tak vláda premiéra Rajoye se pomocí justice a na míru šitých zákonů, podrazů, naschválů a opatření pokusila věc zakázat. Poté sáhla k násilí. V případě Ukrajiny se jednalo o porušení lidských práv.

A najednou, podle Evropských politiků o porušení lidských práv v případě Katalánského referenda nejde, ale pouze o "vnitřní záležitost Španělska". Vláda premiéra Rajoye tak dostala v podstatě volnou ruku k užití jakéhokoliv násilí.

Ukazuje se, že Evropští politici an-block mají plné huby DEMOKRACIE jen tehdy, když je samotné vynáší k moci a instaluje ke korytu. Jakmile je však tatéž demokracie odmítne respektovat, nebo chce sesadit, hned jsou po ruce policejní mlátičky, pendreky a plastové projektily.

Takzvaným demokratickým "hlasem lidu" se budou Evropské elity ohánět jen tehdy, když jím mohou legitimizovat svou moc (Když Bůh už vyšel z módy) . Když jim však hlas lidu LEGITIMITU odebere, to bude zle. Klidně nás třeba rozjezdí tankama jak na náměstí Nebezkého klidu.

A to je to nejdůležitější poselství, které zatím katalánské referendum vyslalo do světa. Jestli jsem dosud měl o Evropě nějaké iluze, nyní je již nemám.

PS: jedno velké smeknutí klobouku před Havlem, Klausem a Mečiarem, že dokázali rozdělit federaci bez krveprolití a násilí.

Autor: Martin Prášek | středa 4.10.2017 15:17 | karma článku: 32.51 | přečteno: 906x


Další články blogera

Martin Prášek

Život tropí hlouposti, ale kam se hrabe na reklamního bota na Idnesu..

Nezamýšlené konotace. Kouzlo nechtěného. Automaticky náhodně poskládaná data tak, že z nich vypadne něco šíleného. Detail, který celou věc posune do neskutečna. Různé systémy, mixující reklamu s obsahem jsou tím pověstné.

10.7.2018 v 8:39 | Karma článku: 21.91 | Přečteno: 953 | Diskuse

Martin Prášek

První oběť EUromoru, zvaného GDPR

Směrnice GDPR již na Českém internetu zabila první velký projekt. Služba Spolužáci 24. května končí.

23.5.2018 v 8:24 | Karma článku: 37.49 | Přečteno: 1486 | Diskuse

Martin Prášek

Známe sofistikovaný jed, který hodili Rokytovi do pití

Bývalý novinář Halo novin, posléze parlamentních listů, chvíli po vyhlášení výsledků prezidentských voleb zkolaboval přímo ve štábu podporovatelů Miloše Zemana. Musela u něj zasahovat záchranáři

28.1.2018 v 23:35 | Karma článku: 25.81 | Přečteno: 1961 | Diskuse

Martin Prášek

#MeToo přinese stovkám žen zbytečnou smrt

O fenoménu sexuálního harašení se mluví většinou v souvislostech, že vymřou gentlemani, kteří dámě podrží dveře. Bohužel, ona harašící hysterie má nechtěný důsledek. Důsledek, který ženám nosí SMRT.

18.1.2018 v 8:21 | Karma článku: 39.34 | Přečteno: 2470 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Bohumír Šimek

Bůh mlčí

Co pozitivního přineslo a přináší věřícím v Ježíše Krista komunistické pronásledování církví a pronásledování věřících pod jedině správnou ideologií komunistického, vědeckého světového názoru?

19.10.2018 v 21:08 | Karma článku: 9.60 | Přečteno: 161 | Diskuse

Vilém Ravek

Jazykovědci mají jasno. Miloš Zeman nemluvil vulgárně ale staročesky.

Pevně doufám, že po zveřejnění tohoto článku mi pan prezident příští rok udělí nějaké státní vyznamenání. Tvrdím, že z jazykovědného hlediska nemluvil Miloš Zeman sprostě, i když si to on sám možná myslí.

19.10.2018 v 19:20 | Karma článku: 19.19 | Přečteno: 532 | Diskuse

Karel Trčálek

Budeme se učit od Saúdské Arábie, jak řezat prsty novinářské žumpě?

Novinářská žumpa, jak známo, destabiluzuje společnost. Ale my potřebujeme společnost stabilizovanou. Máme se od Saúdské Arábie ještě co učit

19.10.2018 v 17:22 | Karma článku: 13.03 | Přečteno: 302 | Diskuse

Marek Trizuljak

Kdež's pokácel kadlátke, senko, nemužeš chtít šlihovico!

Rčením babičky z Hané (dle potřeby přeložím do spisovné češtiny, kdyby náhodou někdo nerozuměl) uvádím menší, komorní téma o zákonu rovnováhy

19.10.2018 v 15:43 | Karma článku: 16.29 | Přečteno: 354 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Obchodníci s pofidérním zbožím, kterým ….

... pšenka nekvete a kterým kvete. Pšenka letos nekvetla obchodníkům s deštěm. Letos u nás byla místa, kde pořádně nepršelo skoro půl roku. S tak nejistým artiklem se ani nedá kšeftovat.

19.10.2018 v 14:25 | Karma článku: 9.86 | Přečteno: 270 | Diskuse
Počet článků 269 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2388

Člověk, který to vidí po svém.. Píšu tady hezky zvostra od podlahy o věcech, které mě se.... ehm, sejří...

Najdete na iDNES.cz