Pátek 28. února 2020, svátek má Lumír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 28. února 2020 Lumír

Amatéři dají státu 401 miliónovou lekci z IT. Za jediný víkend

18. 01. 2020 8:00:45
Causu o eshopu na prodej dálniční známky, za světe div se, 400 milionů korun, rozhodně přehlédl málokdo.

A pro ty, které to minulo, tak vězte že:

Internetový obchod a mobilní aplikaci, díky nimž si motoristé budou moci zakoupit a ověřit nové elektronické dálniční známky, zajistí společnost Asseco Central Europe. Ta za vytvoření systému a jeho čtyřletý provoz dostane zhruba 401 milionů korun bez DPH. V úterý o tom informovalo ministerstvo dopravy.

Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/doprava/e-shop-elektronicke-dalnicni-znamky.A200114_122945_eko-doprava_mato

Stát rozdělil systém elektronických dálničních známek do několika částí. Vybudování a provoz internetového obchodu a aplikace je jednou z prvních částí, která zná provozovatele. Stát ho vybral bez veřejné soutěže

Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/doprava/e-shop-elektronicke-dalnicni-znamky.A200114_122945_eko-doprava_mato

Cože ? 401 milionů za eshop? Zakázka byla zadaná bez výběrového řízení (malá domů ?) Zajímavé podrobnosti také přináši facebooková stránka "Hlídač státu" , který už věci jmenuje pravými jmény.

A já se nedivím, že některým lidem prostě došla trpělivost, a rozhodli se státu dát lekci, a především ukázat jak z vysoka jsou mu lhostejné prostředky, které od dańových poplatníků vyždíme.

A rozhodli se STÁT pořádně ztrapnit. Na linked-in profilu Tomáše Vondráčka se objevila následující veřejná výzva , která se mezitím lavinovitě šíří po sociálních sítích.

VEŘEJNÁ VÝZVA! Rozhodli jsme se, že přístí víkend zorganizujeme veřejný hackathon a celý systém eshopu na dalnicni znamky zdarma naprogramujeme, sputíme a v pondělí nabídneme státu za účasti médií! Chceme dokázat, jak absurdní je zadat zakázku za 401 milionů, když to pár schopných lidí dokáže udělat za víkend. Bude to drama! :)) Postupně budu sdílet více informací,až bude jasné, kde se registrovat a jak můžete pomoci. Tato zakázka musí být zlomová, ať už dopadne jakkoliv. Už nikdy se k našim společným penězům nikdo nesmí chovat tak, jak nyní předvádí stát!

Ano. Ti lidé se rozhodli ukázat, že mnohamilionovou IT zakázku, kterou stát bez výběrového řízení zadal jakésik firmě za 400 míčů, dokážeč parta schopných lidí napsat ZA VÍKEND.

Což, jestli se jim to podaří (a vzhledem ke kolibřímu rozsahu toho, co je potřeba, bych to i věřiol, že se teamu schopných programátorů povede), je pro stát obrovská OSTUDA Podobnou lekci ovšem politici i ouřadové potřebují jak to pověstné prase drbání.

Skeptik si sice řekne, že v ceně 400 mega je čtyřletý provoz a zajištění podpory. Ale i přes to je častka nejméně desekrát vyšší, než by měla být. Ostatně, jednou z reakcí na sociálních sítích je i vyjádření lidí, kteří se tvorbou eshopů opravdu zabývali, pan Jiri Hlavenka

Kdysi jsem měl podíl v největším producentovi e-shopů v ČR, ostravské firmě NetDirect. Naprogramovali, zprovoznili, rozvíjeli, udržovali jsme tuším přes 3000 eshopů, včetně těch největších v ČR, na Slovensku, v Polsku a v Německu. Eshopy s desítkami tisíc položek, s integrací na SAP, na cokoli si vzpomenete. Eshopy s konfigurátory autodílů (jedna z nejsložitějších problematik vůbec), eshopy online napojené na desítky dodavatelů s automatickou aktualizací sortimentu a cen, dropshipping. Eshopy s digitálním zbožím (tj. něco podobného jako je níže). První ehop Alzy byl dílem našich lidí. Všechno co si vzpomenete.

CELKOVÉ tržby firmy za celou dobu, kdy jsem tam byl, se ani neblížily níže uvedené částce pro jeden eshop s třemi sortimentními položkami.

Ano, jednou fakt bude líp. Ale nevím jestli se toho dožiju.

Tak schválně, vezměme si na pomoc selský rozum počítejte se mnou. Podklady přinesl idnes:

Systém by měl být podobný se slovenským: řidič si přes internet koupí roční známku pro svoji registrační značku a kamery umístěné na mýtných branách ho vyfotí. Systém zjistí, zda je u značky zaplacen poplatek. Pokud ano, fotku smaže. Pokud zjistí jízdu bez zaplacení, celníci zahájí správní řízení. Novinkou je i to, že řidič už nebude muset vozit doklad o pořízení známky.

Roční705 120752 62947 5096,74
Měsíční17 24718 7531 5068,73
Desetidenní38 14442 0823 93810,32
Celkem760 511813 46452 9536,96

Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/doprava/prodej-dalnicnich-znamek-cena-cesko.A170210_152524_eko-doprava_rts

Ročně se prodá ca 800 000 ročních dálničních známek. Dejme tomu, že si ca 10 procent lidí si je pořídí přes eshop, že roční známku má smysl kupovat jen první tři měsíce (90 dní) , vychází mi necelých 900 transakcí denně na celoroční DZ.

Prodej desetidenních a měsáíčních známek pak je - za předpokladu, že si tyto krátkodobé přes eshop koupí až polovina řidičů, celých gigantických 83 denně Tedy dá se očekávat zátěž do 1000 transakcí/den. Na nákup serveru, který obslouží 1000 transakcí denně rozhodně nejsou potřeba stamiliony, s trochou dobré vůle by to zvládlo i lepší stolní PC. Ale ať nežeru. 1 milion korun. Druhý záložní server další milion. Prostor v datacentrech (se všemi službami - záložní konektivitu, záložní zdroje etc) dnes není drahý tak mega ročně. . Zatím jsme na 6ti milionech.

Dejme tomu, že každá desátá transakce bude problémová. To znamená nutnost obsloužit 100 support callů denně. to jsou ca 4-5 lidí, opět at nežeru, v mzdových nákladech za 50 tisíc/měs. To je 12 milionů. K tomu jedne šéf, jedne ajťák a jedna sekretářka, dejme bajlajfik tomu další 6 milionů.
takže jsme na 24 milionech korun na 4letý provoz.

Jeden produkt (dálniční známka), tři jeho varianty. Platební brána (tu poskytují většinou banky jako hotové řešení, která se jen integruje do skriptů). Posílání SMS a mailů. A export dat do nějakého formátu, kterému rozumí kontrolující mýtné brány, popřípadě archivace pro orgány. Opravdu mi někdo chce tvrdit, že k tomuhle fakt potřebuje vývoj za 377 milionů korun ??

Každopádně, já osobně držím autorovi této výzvy, i teamu, který k její realizaci sestaví všech 10 prstů, aby se jim jejich cíl povedl a ten funkční eshop za ten jeden 400 milionový víkend státu a úředníkům skutečně představili, ať se ouřadové chytnou za nos. A posléze za zadek po tvrdém dopadu tímtéž na dlažbu!.

Protože mrhat takovýmto způsobem penězi daňových poplatníků, je zkrátka nepřípustné.

Autor: Martin Prášek | sobota 18.1.2020 8:00 | karma článku: 47.05 | přečteno: 12991x

Další články blogera

Martin Prášek

Koronavisus v ČR: První zabije drobné živnostníky.

Itálie uzavírá do karantény první města, zavírá v nich bary, kostely, obchody. Otázka koronaviru v Čechách už nezní "jestli", ale KDY. Ale až sem dorazí, budou první mrtví drobní živnostníci. A to se ani nebudou muset nakazit.

24.2.2020 v 9:23 | Karma článku: 37.88 | Přečteno: 2549 | Diskuse

Martin Prášek

ANO, špagetizujeme vám podnikatelské prostředí !

Jedním ze znaků právního státu jsou přímočaré zákony a stabilní podnikatelské prostředí. Ostatně, jeho "narovnáním" se chvástala jedna nejmenovaná partaj při zavádění EET. Jak se ovšem zdá, místo narovnání prosazuje špagetizaci.

5.2.2020 v 16:07 | Karma článku: 33.35 | Přečteno: 981 | Diskuse

Martin Prášek

Co se stane s Británií po Brexitu věděl nejíp Havlíček Borovský

O tom, co vše se v GB po brexitu stane, mají alarmisti jasno.Přehršel krizí a katastrof. Ale já myslím, že úplně nejlépe to již před pás sty lety vyjádřil Karel Havlíček Borovský v "Křestu svatého Vladimíra"

31.1.2020 v 12:44 | Karma článku: 40.56 | Přečteno: 5813 | Diskuse

Martin Prášek

E-shop na dálniční známky a "čínský syndrom"

Víte, co je rychlejší, než let paprsku světla ve vakuu? Let Kremlíka přez palubu. A právě ta obrovská rychlost a nulový odpor politiků., kteří jinak zatloukají a mlží, budí nejvíc podezření.

28.1.2020 v 20:17 | Karma článku: 26.72 | Přečteno: 800 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jiří Turner

Milé Slovensko, přeji ti, aby ses nestalo fašistickým státem!

Přeji ti, abys nezůstalo jako my státem populistické autokracie, státem prolezlým korupcí a klientismem, ve kterém se státní moc snoubí s organizovaným zločinem a s rejdy oligarchů. Přeji ti „vítr změn“,který zavál a vát přestává.

28.2.2020 v 9:15 | Karma článku: 7.18 | Přečteno: 89 | Diskuse

Jan Řeháček

Poučení z krizové sinusoidy

Žádný mučený z nebe nespadl. My lidé se trápíme navzájem rovnou tady na Zemi. A ani k tomu nepotřebujeme nadpřirozené schopnosti či podmračená božstva. Stačí nám nenápadně vyhrotit nějakou prkotinu a dál už to jede samospádem...

28.2.2020 v 9:09 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 62 | Diskuse

Luboš Smrčka

Ekonomika, demokracie a koronavirus

Náhodou jsem na sociálních sítích narazil na výsměšný post – autor sdílel článek o panice v Itálii, vykupování základních potravin kvůli koronaviru a přidal poznámku: Demokracie nás ochrání! Ironie z toho kapala.

28.2.2020 v 8:26 | Karma článku: 7.62 | Přečteno: 172 | Diskuse

Tomáš Flaška

Drzost vyznavačů té jediné správné pravdy nezná mezí

Nejen že se o jejich tvrzení nesmí pochybovat. Důležité je ty, kdo je načapou na švestkách, ponížit, zesměšnit, nebo ještě lépe zadupat do země.

28.2.2020 v 8:20 | Karma článku: 16.78 | Přečteno: 723 | Diskuse

Michael Laitman

Řeší se ve Švédsku problém -migranti versus důchodci- správně?

Ve Švédsku se stále provádějí různé experimenty. Tentokrát se rozhodli ubytovat společně důchodce a migranty. Autoři projektu se domnívají, že to ochrání starší lidi před pocity osamělosti

28.2.2020 v 7:51 | Karma článku: 18.65 | Přečteno: 428 | Diskuse
Počet článků 282 Celková karma 30.12 Průměrná čtenost 2409

Člověk, který to vidí po svém.. Píšu tady hezky zvostra od podlahy o věcech, které mě se.... ehm, sejří...

Češi začínají panikařit. Vykupují těstoviny i čističe, klidně i za 20 tisíc

Část regálů v prodejně Lidl na pražské Zbraslavi je poloprázdná. Lidé vykoupili konzervy s gulášem, ale také některé...

Rakousko pobavil „křečkující“ muž v plynové masce, nákup ani neodvezl

Nákaza wuchanským koronavirem se v posledních dnech rozšířila do mnohých evropských zemí. Někteří lidé proto začínají...

Vždycky jsem byla obdařenější prsatice, směje se Lucie Benešová

Chtěla domek na Sicílii, ale nakonec si pořídila hezké místo pro stavbu v Jizerských horách. „Mám plno plánů, pořád...

Hospody, kolo a památky. Orlando Bloom si v Česku užívá se psem i snoubenkou

Orlando Bloom (43) natáčí v české metropoli seriál Carnival Row. Kromě herectví se tu nejčastěji věnuje svému psovi,...

Příběh Jirky: Manželka je po rodičovské jak utržená z řetězu

Se ženou jsme byli svoji téměř deset let, když jsme se konečně stali rodiči. Žena dlouho nechtěla, já bych byl otcem...