Sobota 4. dubna 2020, svátek má Ivana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 4. dubna 2020 Ivana

Koronavisus v ČR: První zabije drobné živnostníky.

24. 02. 2020 9:23:18
Itálie uzavírá do karantény první města, zavírá v nich bary, kostely, obchody. Otázka koronaviru v Čechách už nezní "jestli", ale KDY. Ale až sem dorazí, budou první mrtví drobní živnostníci. A to se ani nebudou muset nakazit.

Wu-chan virus se navzdory přísné karanténě z Číny šíří dál. Postupně se dostávají ve známost další údaje, které boří optimistické předpoklady. Inkubační doba již není 14 dní, ale měsíc. Podle nejnovějšího zjištění se přenáší i močí a vydrží v prostředí déle, než se předpokládalo.

Navíc se izolovaným jednotlivým případům podařilo zažehnout epidemii na Severu itálie. Lombardie, Benátky atd. Uzavírají města, ruší karneval i sportovní utkání, uzavírají bary, školy, hospody, obchody i kostely. V noci Rakousko pozastavilo železniční spojení z Itálií. A to už je od nás co by kamenem dohodil.

Otázka koronaviru v Čechách už tedy nezní "jestli", ale KDY. Ale až sem dorazí, budou první mrtví drobní živnostníci. A to se ani nemusí nakazit. Budou umírat hlavně sebevraždou. Budoucí epidemie jich totiž doživotně ekonomicky a lidsky zlikviduje minimálně tisíce až desetitisíce.

Zahrajme si teď hru, co se stane, až se Koronavirus do ČR dostane. Tedy z pohledu nás, živnostníků. Řekněme, že na nějaké provinční letiště, kde nebudou tak silná bezpečnostní opatření, přistane letadlo, třeba z Itálie třeba 26.02 do Brna

12:30FR4214MILAN BERGAMO Ryanair

A protože já podnikám v Ostravě, řekněme, že nakažený cestující nakazí pár lidí v Brně, ale potom sedne na vlak a odjede domů do Ostravy. Cestou se mu povede nakazit pár dalších Ostraváků a ti, jak 14 dní chodí po městě.... Za pár dní se objeví první případ. Potom druhý, třetí, Po 15-16 dnech desátý, dvacátý a bude jasné že jde do tuhého.

Nejprve lidé změní svoje ZVYKLOSTI. budou méně chodit ven, méně se družit a méně nakupovat zboží a služby které jsou luxusní - rozuměj, nejsou přímo potřeba k přežití. (bary, hospody, květinářství, ale třeba i holiči a kadeřnice kosmetičky atd). Já prodávám kytky a ty do toho luxusního patří také, takže mám smůlu.

Lidé v začátku epidemie alokují mnohem více peněz na pořízení zásob a hygienických prostředků. Tedy výrazný, možná i likvidační, pokles tržeb u všeho ostatního. Když pak příjde karanténa, budou uzavřeny obchody, omezena veřejná doprava atd. Výsledkem bude u drtivé většiny živnostníků propad tržeb doslova katastrofických rozměrů. Zboží s krátkou dobou trvanlivosti, které se jim zkazí je další kapitolou.

A i kdybych se do uzavřené Ostravy dostal, brzo nebudu stejně mít co prodávat, protože při zásobování města budou zkrátka jiné priority, než tam vozit květiny. A předzásobit se nemohu ze stejného důvodu, proč si večerka na rohu nemůže koupit kamion čerstvého pečiva na celý rok.

Jsem si jist, že v případě vážné epidemie koronaviru se v podobné situaci ocitne tisíce živnostníků.

Co řekne realitní firma živnostníkovi, až jí nebude moci zaplatit nájem za svůj obchod ? Tipuji že něco ve smyslu "milej pane, my tu raděj budeme mít banku, ty maj peněz dycky dost!" I v tom nejlepším případě, i kdyby s nájmem počkali a umožnili splácet, než se epidemiologická situace normalizuje (to bude nejméně půl roku, spíše rok), bude mít živnostní drsnou sekeru na pěkných 5-10 let.

Z čeho a jak zaplatí živnostník třeba energie ? Mobily? A mzdy zaměstnancům? A odvody z těchto mezd ? Ani propustit je nebude moci, neb nebude mít na odstupné.

Z čeho v takovém případě zaplatí živnostníci leasingy ? úvěry , Hypotéky ?A co teprve sankce, které se poté nabalí ?

Ale jedním jsem si jist. Berňák, sociálka a zdravotní pojišťovny natáhnou ruku pro výpalné koronavirus nekoronavirus. Že jste tříměsíční plátce DPH a prostě jste si nevydělal ? Měl jste si odkládat na daň už ty dva měsíce, než tu koronavir byl ! Že vám kvůli tomu zrušíme splátkáč a pošlem na vás exekuce a nebo rovnou do konkurzu? Dobře vám tak !

A co když onemocní sám živnostník? A nebo skončí v karanténě ? V podstatě to bude pro ně znamenat totální paralýzu jeho firmy, i kdyby nakrásně v místě podnikání žádná plošná karanténa nebyla. A tedy stejně ekonomicky likvidační zrtráty. Navíc, z čeho sakra bude žít? Normální zaměstnanci budou mít svoji nemocenskou, a tedy existenci jistou. Ale co živnostník? Že má být nemocensky pojištěn? No ty bláho. Který z živnostníků si vůbec může dovolit to nemocenské pojištění platit, když je tak vypečené, že prakticky v ničem nechrání a je u něj karenční doba 14 dnů ? (tedy až 15 den nemoci má u něj živnostník právo na peníze)?

Možná takoví živnostníci přežijí infekco CoV medicínsky. Ale ekonomicky a lidsky ? Skončí jako naprosté doživotní ekonomické a sociální trosky. Prakticky s jedinou perspektivou. Vzít si bílou plachtu, flašku vodky a jít na hřbitov, tam se do tý plachty zabalit, sednout na náhrobek, vypít tu flašku a utřelit si kebuli. Ale vůbec, vůbec bych se nedivil, kdyby se někdo z nich, místo sebevraždy, jak je teď módní říkat - zradikalizoval a agresi vzniklou ze zoufalství a frustrace obrátil na společnost a prostě něco drsného vyvedl.

Že pomůže vláda ? Ale prdlajs, tomu opravdu nevěřím. Voláda, kde hlavním bodem jejího ethosu je třídní boj 2.0 proti drobným živnostem ? Kde jejich elektorát tleská a volí na základě litanie o živnostnícíchj zlodějích (Babiš a Schillerová se svým EET, třemi daněmi na pívo, zaklekáváním firem, kontrolními hlášeními a likvidačními pokutami za prd ? ) , parazitech (Mládek), o třetinovou sádru a třetinovou chlopeň pro živnostníky (Středula) a o tom že platí a odvádějí málo do společné pokladny a tedy nezaslouží žádný důchod (teď nedávno Maláčová) ? Opravdu od (této) vlády může v případě epidemie očekávat živnostník jakoukoliv účinnou pomoc, nebo alespoň toleranci ?

V rodině koneckonců máme s takovou vládní "pomocí" po povodni v roce 1997 velmi bohaté ehm, zkušenosti. Otec ( dlouholetý člen CSSD) tehdy na Krnovsku čistě ze svého levicového přesvědčení a z něj plynoucí zodpovědnosti vůči rovněž povodní postiženým zaměstnancům, zachránil několik desítek pracovních míst, aby za to pak krutě zaplatil.Zákeřnost státních úředníků a křivopáteřnictví jeho stranických soukmenovců by vydaly na knihu.

Takže milí živnostníci Až dorazí koronavirus do čech, VYKAŠLETE SE NA TO. Propusťte lidi, zavřete firmy a hurá na pracák.Zkrátka ZACHRAŇTE SI PŘEDEVŠÍM SVŮJ ZADEK! Vláda (a nejen tahle) vám nepomůže, leda tak se už někde v kancelářích na všech úrovních státní správy i místních samospráv klepou stovky kancelářských krys, naddržených na to, až vám budou házet klacky pod nohy. Skutečné a účinné pomoci se nejspíš nedočkáte.

PS: jestli toto čte nějaký novinář či publicista, tak právě TEĎ začíná být ta správná doba, kdy by se měl vlády a institucí začít PTÁT, jak se zachovají v souvislosti s problémy, nastíněnými výše. Pánové Babiš, Hamáček, Středula a druzí , a dámy jako Maláčová a Schillerová Vám jistě rádi odpoví.

Autor: Martin Prášek | pondělí 24.2.2020 9:23 | karma článku: 38.29 | přečteno: 3454x

Další články blogera

Martin Prášek

Karanténa jako past? Aneb skutečně nás ohrožují víkendoví výletníci?

Krásný jarní víkend a řečeno slovy písničkáře "sbory čumí po lučinách", vyhlížejíce mandelinku bramborovou. Pardon ty neukázněné, kteří můžou za přenos COVID viru, protože nesedí doma, ale vyrazili ven.Možná jeale vše jinak.

4.4.2020 v 12:52 | Karma článku: 23.23 | Přečteno: 795 | Diskuse

Martin Prášek

Vláda změnila legislativní rámec zavření provozoven tak, aby odškodné NIKDO nedostal.

Potichu a bez tiskovek a kamer totiž vláda vláda "upravila" legislativní rámec zákazu volného pohybu a zákazu maloobchodního prodeje tak, aby od státu již dál nikdo odškodné nemohl požadovat.

25.3.2020 v 11:34 | Karma článku: 32.24 | Přečteno: 11135 | Diskuse

Martin Prášek

My zhasnem a vy si nakraďte! Aneb pomoc živnostníkům dle Schillerové

Tohle je čistokrevné coronavirové DaDa, téměř ještě horší, než zakleknutý lihovarník, co místo chlastu vyráběl dezinfekci zdarma. V podstatě se tu chystá jedno velké "Hóří má panenko!!.

24.3.2020 v 8:09 | Karma článku: 44.83 | Přečteno: 19885 | Diskuse

Martin Prášek

Plaquenill + Summamed - klíč k epidemii coronaviru?

Počínaje dneškem, převzala vláda kontrolu nad lékem Plaquenill, který hodlá využít v boji s coronavirem. Plaquenil, účinná látka hydroxychlorochin, je přitom téměř tentýž lék, kvůli kterému z lidí měsíc nazad dělal SUKL blbce.

23.3.2020 v 8:00 | Karma článku: 26.34 | Přečteno: 1357 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Vladimír Havránek

Malé zamyšlení, je tu sport opravdu pro všechny?

Od malička jsem se těšil na sportovní zprávy. Pokud nefandil na stadionu svému oblíbenému klubu, alespoň sledoval v pořadu BBS, Dohráno apod., jak zápas probíhal. Nyní jsou sportovní zprávy jen o tom, jaká liga či šampionát jsou

4.4.2020 v 15:01 | Karma článku: 10.27 | Přečteno: 243 | Diskuse

Jiri Kucera

USA nejsou náš přítel, smiřme se s tím

Spojené státy pod vedením D.T. mnohem jednoznačněji ukazují, že tuzemský bonmot "Silnější pes souloží" platí zcela a úplně i v mezinárodní politice.

4.4.2020 v 14:54 | Karma článku: 25.01 | Přečteno: 648 | Diskuse

Martin Prášek

Karanténa jako past? Aneb skutečně nás ohrožují víkendoví výletníci?

Krásný jarní víkend a řečeno slovy písničkáře "sbory čumí po lučinách", vyhlížejíce mandelinku bramborovou. Pardon ty neukázněné, kteří můžou za přenos COVID viru, protože nesedí doma, ale vyrazili ven.Možná jeale vše jinak.

4.4.2020 v 12:52 | Karma článku: 23.23 | Přečteno: 795 | Diskuse

Mária Tvrdoňová

Ako trávia rodičia čas doma so školákmi v karanténe.

Dcéra prikvitla domov s oznamom, že prišla pred školu, ale školník im oznámil, že škola je už zamknutá, tak nasadla na vlak a vrátila domov.

4.4.2020 v 12:15 | Karma článku: 8.11 | Přečteno: 127 | Diskuse

Marek Trizuljak

Co nejdůležitějšího odhalil čínský virus - Deník z karantény, den dvacátý

Co virus odhalil, je skutečnost, že ty všelijaké sebestředné "despoty" nepotřebujeme. Přežijeme bez nich. Oni všichni jednou zmizí, někdo dříve, jiný později.

4.4.2020 v 12:13 | Karma článku: 24.05 | Přečteno: 2055 | Diskuse
Počet článků 292 Celková karma 31.11 Průměrná čtenost 3204

Člověk, který to vidí po svém.. Píšu tady hezky zvostra od podlahy o věcech, které mě se.... ehm, sejří...

Schillerová navrhne zrušit daň z nabytí nemovitostí a odpočty hypoték

Ministryně financí Alena Schillerová navrhne na vládě zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitostí. Věří, že by to...

Česko patrně srazilo míru nakažlivosti viru na méně než polovinu

Model českých odborníků tvrdí, že v Česku se výrazně zpomalilo šíření viru SARS-CoV-2. Podle jejich údajů klesla...

Žil jako nemohoucí stařec. Pak Marek zhubl 57 kilo a je z něj idol žen

Marek Láca žil v osmadvaceti letech jako nemohoucí stařec, bez energie, bez ženy, zato však s pořádnou nadváhou. Ta už...

Schillerová: Podpora OSVČ bude plošná, podmínka poklesu příjmů zmizí

Ministryně financí Alena Schillerová chystá po tlaku ze strany živnostníků výrazné zmírnění podmínek pro přiznání...

Služba kontroluje práci z domova. Jejímu výrobci lidé spílají

Koronavirus ji firmám vnutil, jenže mnohé firmy mají pocit, že kvůli práci z domova ztrácejí nad pracovní silou dohled....