Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 21. května 2022 Monika

Koronavisus v ČR: První zabije drobné živnostníky.

24. 02. 2020 9:23:18
Itálie uzavírá do karantény první města, zavírá v nich bary, kostely, obchody. Otázka koronaviru v Čechách už nezní "jestli", ale KDY. Ale až sem dorazí, budou první mrtví drobní živnostníci. A to se ani nebudou muset nakazit.

Wu-chan virus se navzdory přísné karanténě z Číny šíří dál. Postupně se dostávají ve známost další údaje, které boří optimistické předpoklady. Inkubační doba již není 14 dní, ale měsíc. Podle nejnovějšího zjištění se přenáší i močí a vydrží v prostředí déle, než se předpokládalo.

Navíc se izolovaným jednotlivým případům podařilo zažehnout epidemii na Severu itálie. Lombardie, Benátky atd. Uzavírají města, ruší karneval i sportovní utkání, uzavírají bary, školy, hospody, obchody i kostely. V noci Rakousko pozastavilo železniční spojení z Itálií. A to už je od nás co by kamenem dohodil.

Otázka koronaviru v Čechách už tedy nezní "jestli", ale KDY. Ale až sem dorazí, budou první mrtví drobní živnostníci. A to se ani nemusí nakazit. Budou umírat hlavně sebevraždou. Budoucí epidemie jich totiž doživotně ekonomicky a lidsky zlikviduje minimálně tisíce až desetitisíce.

Zahrajme si teď hru, co se stane, až se Koronavirus do ČR dostane. Tedy z pohledu nás, živnostníků. Řekněme, že na nějaké provinční letiště, kde nebudou tak silná bezpečnostní opatření, přistane letadlo, třeba z Itálie třeba 26.02 do Brna

12:30FR4214MILAN BERGAMO Ryanair

A protože já podnikám v Ostravě, řekněme, že nakažený cestující nakazí pár lidí v Brně, ale potom sedne na vlak a odjede domů do Ostravy. Cestou se mu povede nakazit pár dalších Ostraváků a ti, jak 14 dní chodí po městě.... Za pár dní se objeví první případ. Potom druhý, třetí, Po 15-16 dnech desátý, dvacátý a bude jasné že jde do tuhého.

Nejprve lidé změní svoje ZVYKLOSTI. budou méně chodit ven, méně se družit a méně nakupovat zboží a služby které jsou luxusní - rozuměj, nejsou přímo potřeba k přežití. (bary, hospody, květinářství, ale třeba i holiči a kadeřnice kosmetičky atd). Já prodávám kytky a ty do toho luxusního patří také, takže mám smůlu.

Lidé v začátku epidemie alokují mnohem více peněz na pořízení zásob a hygienických prostředků. Tedy výrazný, možná i likvidační, pokles tržeb u všeho ostatního. Když pak příjde karanténa, budou uzavřeny obchody, omezena veřejná doprava atd. Výsledkem bude u drtivé většiny živnostníků propad tržeb doslova katastrofických rozměrů. Zboží s krátkou dobou trvanlivosti, které se jim zkazí je další kapitolou.

A i kdybych se do uzavřené Ostravy dostal, brzo nebudu stejně mít co prodávat, protože při zásobování města budou zkrátka jiné priority, než tam vozit květiny. A předzásobit se nemohu ze stejného důvodu, proč si večerka na rohu nemůže koupit kamion čerstvého pečiva na celý rok.

Jsem si jist, že v případě vážné epidemie koronaviru se v podobné situaci ocitne tisíce živnostníků.

Co řekne realitní firma živnostníkovi, až jí nebude moci zaplatit nájem za svůj obchod ? Tipuji že něco ve smyslu "milej pane, my tu raděj budeme mít banku, ty maj peněz dycky dost!" I v tom nejlepším případě, i kdyby s nájmem počkali a umožnili splácet, než se epidemiologická situace normalizuje (to bude nejméně půl roku, spíše rok), bude mít živnostní drsnou sekeru na pěkných 5-10 let.

Z čeho a jak zaplatí živnostník třeba energie ? Mobily? A mzdy zaměstnancům? A odvody z těchto mezd ? Ani propustit je nebude moci, neb nebude mít na odstupné.

Z čeho v takovém případě zaplatí živnostníci leasingy ? úvěry , Hypotéky ?A co teprve sankce, které se poté nabalí ?

Ale jedním jsem si jist. Berňák, sociálka a zdravotní pojišťovny natáhnou ruku pro výpalné koronavirus nekoronavirus. Že jste tříměsíční plátce DPH a prostě jste si nevydělal ? Měl jste si odkládat na daň už ty dva měsíce, než tu koronavir byl ! Že vám kvůli tomu zrušíme splátkáč a pošlem na vás exekuce a nebo rovnou do konkurzu? Dobře vám tak !

A co když onemocní sám živnostník? A nebo skončí v karanténě ? V podstatě to bude pro ně znamenat totální paralýzu jeho firmy, i kdyby nakrásně v místě podnikání žádná plošná karanténa nebyla. A tedy stejně ekonomicky likvidační zrtráty. Navíc, z čeho sakra bude žít? Normální zaměstnanci budou mít svoji nemocenskou, a tedy existenci jistou. Ale co živnostník? Že má být nemocensky pojištěn? No ty bláho. Který z živnostníků si vůbec může dovolit to nemocenské pojištění platit, když je tak vypečené, že prakticky v ničem nechrání a je u něj karenční doba 14 dnů ? (tedy až 15 den nemoci má u něj živnostník právo na peníze)?

Možná takoví živnostníci přežijí infekco CoV medicínsky. Ale ekonomicky a lidsky ? Skončí jako naprosté doživotní ekonomické a sociální trosky. Prakticky s jedinou perspektivou. Vzít si bílou plachtu, flašku vodky a jít na hřbitov, tam se do tý plachty zabalit, sednout na náhrobek, vypít tu flašku a utřelit si kebuli. Ale vůbec, vůbec bych se nedivil, kdyby se někdo z nich, místo sebevraždy, jak je teď módní říkat - zradikalizoval a agresi vzniklou ze zoufalství a frustrace obrátil na společnost a prostě něco drsného vyvedl.

Že pomůže vláda ? Ale prdlajs, tomu opravdu nevěřím. Voláda, kde hlavním bodem jejího ethosu je třídní boj 2.0 proti drobným živnostem ? Kde jejich elektorát tleská a volí na základě litanie o živnostnícíchj zlodějích (Babiš a Schillerová se svým EET, třemi daněmi na pívo, zaklekáváním firem, kontrolními hlášeními a likvidačními pokutami za prd ? ) , parazitech (Mládek), o třetinovou sádru a třetinovou chlopeň pro živnostníky (Středula) a o tom že platí a odvádějí málo do společné pokladny a tedy nezaslouží žádný důchod (teď nedávno Maláčová) ? Opravdu od (této) vlády může v případě epidemie očekávat živnostník jakoukoliv účinnou pomoc, nebo alespoň toleranci ?

V rodině koneckonců máme s takovou vládní "pomocí" po povodni v roce 1997 velmi bohaté ehm, zkušenosti. Otec ( dlouholetý člen CSSD) tehdy na Krnovsku čistě ze svého levicového přesvědčení a z něj plynoucí zodpovědnosti vůči rovněž povodní postiženým zaměstnancům, zachránil několik desítek pracovních míst, aby za to pak krutě zaplatil.Zákeřnost státních úředníků a křivopáteřnictví jeho stranických soukmenovců by vydaly na knihu.

Takže milí živnostníci Až dorazí koronavirus do čech, VYKAŠLETE SE NA TO. Propusťte lidi, zavřete firmy a hurá na pracák.Zkrátka ZACHRAŇTE SI PŘEDEVŠÍM SVŮJ ZADEK! Vláda (a nejen tahle) vám nepomůže, leda tak se už někde v kancelářích na všech úrovních státní správy i místních samospráv klepou stovky kancelářských krys, naddržených na to, až vám budou házet klacky pod nohy. Skutečné a účinné pomoci se nejspíš nedočkáte.

PS: jestli toto čte nějaký novinář či publicista, tak právě TEĎ začíná být ta správná doba, kdy by se měl vlády a institucí začít PTÁT, jak se zachovají v souvislosti s problémy, nastíněnými výše. Pánové Babiš, Hamáček, Středula a druzí , a dámy jako Maláčová a Schillerová Vám jistě rádi odpoví.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Martin Prášek | pondělí 24.2.2020 9:23 | karma článku: 38.41 | přečteno: 3520x

Další články blogera

Martin Prášek

Mají se klienti Sberbank v souvislosti s Ruskou invazí čeho obávat?

Dnes ránu Rusko zaútočilo na ukrajinu. Svět mluví o ekonomických sankcích a dokonce o vyškrtnutí Ruka z mezibankovní komunikační sítě SWIFT, což by ztížilo jakékoliv platby do Ruska.a mohlo mít i jiné dopady.

24.2.2022 v 14:55 | Karma článku: 12.91 | Přečteno: 531 | Diskuse

Martin Prášek

Česká politická stonožka.

Vítejte v protektorátu "Bóhmen und Covidáren". Ve středu kolem 22 hodiny poslanci schválili takzvanou novelu pandemického zákona. A mě se při sledování jejich výkonu vybavil jeden z nejhorších filmů historie "The Human centipede"

3.2.2022 v 9:54 | Karma článku: 35.47 | Přečteno: 3099 | Diskuse

Martin Prášek

Když datovku nechcete, naženem vás do ní - COVIDEM

Jeden by až žasnul, k čemu všemu se dá pandemie COVIDU využít. V té poslední variantě je to k nátlaku na živnostníky, kteří si datovku prostě nechtěli zřídit.

26.1.2022 v 11:47 | Karma článku: 29.12 | Přečteno: 866 | Diskuse

Martin Prášek

Být "anděl smrti", Bohu děkuji za Covid

"Andělem smrti", popřípadě "Doktorem Smrt" či "sestra Smrt" jsou obvykle označovány případy, kdy lékaři či sestry úmyslně sáhnou na život pacienta ze zvrácené motivace. U nás je například známý "heparinový vrah" Petr Zelenka.

6.12.2021 v 14:53 | Karma článku: 25.14 | Přečteno: 848 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Dana Trávníčková

Španělská Extramadura – „krásná neznámá“ – část druhá

Extramadura je kraj na jihozápadě Španělska u hranice s Portugalskem, který do velké krásy vytvarovala jeho bohatá a dramatická historie.

21.5.2022 v 19:15 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 30 | Diskuse

Jan Šik

Do Moskvy nebo do Washingtonu?

Slova jako migrant, uprchlík či utečenec před malým časem zhmotňovala představu o mladém muži z Afriky, který se chce dostat do bohatého Německa, aby mohl čerpat sociální dávky.

21.5.2022 v 18:00 | Karma článku: 10.12 | Přečteno: 144 | Diskuse

Dana Trávníčková

Španělská Extramadura – „krásná neznámá“ – část první

Extramadura je kraj na jihozápadě Španělska u hranice s Portugalskem, který do velké krásy vytvarovala jeho bohatá a dramatická historie.

21.5.2022 v 17:46 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 48 | Diskuse

Karel Trčálek

Brzy se zřejmě dočkáme i Měsíce česko-bruselského přátelství

Nevím jak eurohujeři, ale já považuji za zcela absurdní, když centralismus Evropské unie dosahuje již takové míry, že svým členským zemím nařizuje, kolik procent filmových děl z evropské produkce musí divákům nabízet

21.5.2022 v 8:53 | Karma článku: 21.95 | Přečteno: 430 | Diskuse

Vlasta Fišrová

Jak mi úkol do školy přinesl práci snů

Na pozici průvodkyně MŠ nastoupí od září žena, která patří k původním zakladatelům naší alternativní školy, napsal Radim a dodal: Vlasta miluje děti a ony jí, je kreativní, kvalifikovaná a má spoustu zkušeností.

21.5.2022 v 8:14 | Karma článku: 8.65 | Přečteno: 235 | Diskuse
Počet článků 324 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3072

Člověk, který to vidí po svém.. Píšu tady hezky zvostra od podlahy o věcech, které mě se.... ehm, sejří...

Najdete na iDNES.cz