Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 26. října 2021 Erik

Covid, bratr Paleček a špitál u svatého Haštala

12. 10. 2020 9:03:53
O bratru Palečkovi, šašku krále Jiřího z Poděbrad, o starším poťouchlém chlapíkovi, oplývajícím mrštným jazykem a velkou moudrostí vypráví lid četné pověsti. A jedna, pokud si jí dobře pamatuji, je na COVID časy jako ulitá.

Pokusím se Vám ji převyprávět.

Jednou pozdního léta jel král Jiří na obhlídku své země kolem prahy, a vzal bratra palečka ssebou.
Jedou tak krajinou a míjí krásné obdělané pole. Na něm zlátnou velké klasy a je znát, že úroda bude bohatá.

- "Bratře králi, čí je toto pole?" táže se bratr Paleček.

- "Inu, bratře šašku," dí král. "Tohleto pole jsem věnoval těm mrzákům, starým a nemocným ve ve špitáleb u svatého Haštala".

Bratr paleček pokývá hlavou a kouká dál, jak jedou kolem zelené pastviny. Stádo krav se pokojně popásá na šťavnaté trávě, vypadá spokojeně a tučně.


- "Bratře králi, čí je tato zelená pastvina a čí je ten dobytek na ní?" táže se bratr Paleček.
- "Inu, bratře šašku," dí král. "Tuhletu pastvinu i ten dobytek na ní patří těm mrzákům, starým a nemocným ve ve špitále u svatého Haštala".


Bratr paleček pokývá hlavou, něco si zahuhlá pod nos a kouká dál, jak jedou kolem šírého rybníka. I z královského povozu je vidět blýskání rybích hřbetů pod hladinou.

- "Bratře králi, čí je tento nádherný rybník? Komu patří ryby v něm? " táže se krále opět bratr Paleček.
- "Inu, bratře šašku," dí král. "Tenhleten ryvbík, stejně jako to pole se zlatavým obilím, stejně jak pastvina s tučnými kravami, to vše patří těm mrzákům, starým a nemocným ve ve špitále u svatého Haštala".

Jedou tedy dál a bratr Paleček se naposledy ptá: "Bratře králi, a kterak ta nádherná pole, ty zelené pastviny a ten rybník mohou obhospodařovat ti staří, mrzáci a nemocní ze špitálu u Svatého Haštala? "

- "Inu, bratře šašku, oni sami nemohou. Vždyď jsou staří, slabí, nemocní a nemohoucí. Proto jest správa těchto polí rybníků a pastvin svěřena mnichům v klášteře na Františku, kteří nemocným, starým a chromým ve špitálu u sv. Haštala oddaně slouží a ti zboží v jejich jménu spravují " dí král.

Po zbytek cesty se bratr Paleček už na nic neptal, jen si něco broukal pod nos. Za nějaký čas pořádal král Jiří velkou hostinu. Král seděl v čele velkého stolu a kolem něj velmožové, šlechtici poslové a vyslanci jiných království. A jak bylo tehdy zvykem, u menšího, nižšího stolu seděla chasa. Kuchaři, sloužící a další. A jakmile začali sloužící krmi na stoly nosit, vyskočil bratr Paleček ze židle a začal je dirigovat. Na stůl sloužících přišly hory masa, sýrů, bílý chleba a tučné ryby, na stůl krále a velmožů kaše, slabá polévka, černý chlea jak podešev tuhý a víc skoro nic.

I vyskočil král Jiří od stolu , čuje v tom nějakou šaškovinu. " Bratře Palečku, co to děláš ? Copak se to sluší, aby sloužící lépe než jejich páni jídávali ? "

- "Bratře králi." odvětil Paleček: "Když spolu jsme jeli po zemích tvých, kolem velkého pole s plnými klasy jsme jeli, kolem zelených pastvin kolem tučných krav jsme jeli, kol rybníků plných velkých ryb. Vše to mělo patřit mrzákům, starým a nemocným ve špitále u svatého Haštala. I řekl jsem si, že to musí být náramní páni, když tolika statků mají, a jsa zvědav, jak tak velcí páni jídávají, navštívil jsem špitál u svatého Haštala v nedělní poledne. A hle, na stolech jejich slabá polévka, kde jen pár vláken masa plave, ryby čudly kostnaté malinké, spálená kaše s otrubami a chleba jako podešev.. Zhrozil jsem se, když takhle zle je u tak bohatých pánů, zda vůbec jejich sloužící při neděli vůbec co jísti mají, spěchal jsem ke klášteru na Františku, kde mniši oddaně starým, nemocným a mrzákům ze špitálu u svtého haštala slouží a pro ně ony statky spravují. A tam ? Stoly se prohýbaly pod masem. Pečínky, sýry a ryby veliké a zajídali bochníky z mouky bílé. Tak se tedy nezloob bratře králi, neb jsem naznal, že slouhové se v tvé zemi všude lépe než páni jejich najísti musí ! "

Pověst dále povídá, že král se dožral, na koně vskočil a udělal pěkný vítr a nemocní staří a chromí ve špitálu u sv Haštala se konečně, ze statků, které král k jejich obživě věnoval, konečně najedli. Tedy jrestli si ji přesně pamatuji. Ale asi ano.

A co má tato pověst společné s covidovými časy ? Překvapivě mnoho.Dalo by se to shrnout do hesla:

Když nežerou živnostníci, ať nežerou úředníci!


Na jaře vláda zmrazila ekonomiku. Další de facto zmražení nastane v příštích hodinách. Statisíe lidí se třepou ze strachu z existenčních důvodů. A co na to stát ? NIC.

Stát si žere, jako by se nic nedělo. A naši SLOUHOVÉ, rozuměj ÚŘEDNÍCI, ti dál sedí ve svých bezpečných kanclech s jistotou státního platu, který je daleko vyšší a hlavně "jistější".

Ano, STÁT a jeho úředníci, o politicích nemluvě, jsou naši SLOUHOVÉ. Mají SLOUŽIT OBČANŮM. Být "public services" , nikoliv "authorities" A slovy krále Jiřího: NEHODÍ SE ABY SLOUŽÍCÍ LÉPE PÁNŮ JÍDÁVALI !

Co myslíte, sebere stát platy svým úředníkům , alespoň o propad HDP? Vrátí ministři a vrcholní ouřadové do rozpočtu své tři měsíční platy za tříměsíční lockdown na jaře? Přestanou teď, při lockdownu 2.0 brát peníze? Učiní tak i Miloš Zeman, aby ukázal, jak je schopen bez peněz vyžít on ? O 215 míčů na nevýšení rozpočtu prezidentské kanceláře nemluvě. Ano, následující otázky jsou pouze řečnické.

Bohužel, v naší zemi už dlouho, předlouho, není žádný moudrý král, který by sjednal pořádek.A v tomhletom už vůbec ne.

Tak to bude muset jít zase zdola, skrze kosy, sudlice a okokvané cepy.

Autor: Martin Prášek | pondělí 12.10.2020 9:03 | karma článku: 26.81 | přečteno: 628x

Další články blogera

Martin Prášek

ZN: zmenšili jsme vám dvůr. Zato sobě prodloužili bič! Váš stát.

Ve víru covidu zas lidem unikla jedna podstatná zhovadilost, kterou Velký Stát na svoje poddané ovečky uchystal. Tou pastí jsou DATOVÉ SCHRÁNKY - AUTOMATICKY ZŘÍZENÉ. Všem živnostníkům bez pardonu, ostatním pak zákeřně za zády.

10.6.2021 v 13:12 | Karma článku: 35.57 | Přečteno: 1310 | Diskuse

Martin Prášek

Otevírací doba přes velikonoce - Vítězem zmatku bude jen COVID

Když už nám vláda málem zrušila velikonoce, co myslíte, nakoupíte si alespoň před "prodlouženým víkendem" v pohodě? No samozřejmě, nenakoupíte - pandemii ku prospěchu.

29.3.2021 v 10:46 | Karma článku: 22.98 | Přečteno: 845 | Diskuse

Martin Prášek

První člověk se upálil kvůli opatřením proti COVIDU (A Maláčové)

Mainstreamová média samozřejmě mlčí o prvním případě, kdy si sebeupálením vzal život člověk. Právě kvůli dopadům covidových opatření . A kvůli šikaně ze strany MPSV. Po sebevrahovi z vchodu ministerstva je to už druhá děsivá smrt

17.3.2021 v 12:23 | Karma článku: 32.81 | Přečteno: 1432 | Diskuse

Martin Prášek

Generace rozbitých opic

Vláda nám od pondělka nařídila stanné právo, pardon lockdown a vykolíkovala výběhy. Chybí snad už jen prsťáci v ulicích.Sociální a psychický dopad bude obrovský a drtivý. A tady nelze nevzpomenout práce psychologa Haryho Harlowa

1.3.2021 v 7:50 | Karma článku: 29.04 | Přečteno: 913 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Vladimíra Bošková

Švýcaři: Vítězství uzdravených

Vláda prodlužuje potvrzení o prodělání covid-19 z šesti měsíců na rok. Věda prokázala dostatečnou ochranu po nemoci. Možná je to i reakce na kritiku od nezávislých právníků.

26.10.2021 v 19:31 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 39 | Diskuse

Veronika Valíková

Najednou tolik abstinentů!

Všimli jste si, kolik se náhle na sociálních sítích i tady na blogu vynořilo abstinentů? Puritánství nepatří k našim národním vlastnostem, spotřeba piva i vína tu vždycky byla nadměrná. A najednou se všichni alkoholu štítí.

26.10.2021 v 18:50 | Karma článku: 11.40 | Přečteno: 192 |

Karel Trčálek

Odmítám být rukojmím neočkovaných hlupáků! Epidemie neočkovaných není nesmysl!!!

Data jasně ukazují, že epidemie neočkovaných není nesmysl, ale naopak holá skutečnost! Viz grafy v tomto článku!!!

26.10.2021 v 17:26 | Karma článku: 13.47 | Přečteno: 265 | Diskuse

Karel Jelínek

Veselé blues s AdBlue (s)

Když se ta věc začala objevovat na pumpách, prohlásit švagr zcela kategoricky, že on na ch..nky nikdy jezdit nebude. Ani chudák nevěděl, jakou má pravdu, protože když to tak půjde dál, třeba si nezajezdí ani bez nich.

26.10.2021 v 17:17 | Karma článku: 8.67 | Přečteno: 130 | Diskuse

Emrich Sonnek

Je očkování proti koronaviru opravdu k ničemu?

Pokud se někdo ohání statistikou, není na škodu znát alespoň její základy. To je nejlepší ochrana před zcela nesmyslnými závěry, ke kterým někdy svádí prosté porovnání jednoduchých čísel.

26.10.2021 v 15:34 | Karma článku: 24.32 | Přečteno: 1852 | Diskuse
Počet článků 315 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3108

Člověk, který to vidí po svém.. Píšu tady hezky zvostra od podlahy o věcech, které mě se.... ehm, sejří...

Najdete na iDNES.cz