Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 22. února 2024 Petr

Tak nám COVID zapálil Reichstag.

21. 02. 2021 8:30:57
Historia Magistra Vitae.A ti, kdo na její lekce kašlou, jsou nuceni prožít je znovu.Zvláště výživné pak dnes jsou paralery mezi COVID pandemií a situací v Německu po požáru říšského sněmu. A jak z udělání, letos tomu bude 88 let

Vraťme se nyní do předválečného Německa ve třicátých letech. A srovnejme si situace tehdy a dnes když do Čech přišla Čínská chripka, tedy ca před rokem.

Tehdy, ve 30letech v Německu spolu soupeřil socializmus internacionální ( KPD - komouši) se socialismem nacionálním (NSDAP). A ani jedna ze stran si nebrala příliš servítky. Nicméně, k úplnému převžetí moci tehdy Hitlerovi chyběl rozhodující impulz.Ten přišel záhy poté , co byl po vítězných volbách jmenován Říškým Kancléřem.

Vpodstatě se neví, co se tehdy pondělního večera 27 února roku 1933 kolem 21:00 večetní stalo. jisté ovšem je, že budova Reichstagu - říšského sněmu, se ocitla v plamenech. Úmyslně zapálena Jisté je však také, že policisté, prohledávající hořící budovu zde nalezli komunistu Marinus van der Lubbeho, který se celkem ochotně k zapálení budovy přiznal. Nakolik Reichstag opravdu zapálil a nakolik byl jen nastrčenou figurkou, řekli bychom rovnou užitečným idiotem, aby vyvolal ve veřejnosti paniku a stáhnul hněv lidu na komunisty, se dodnes vedou spory. Nicméně otázka "komu ku prospěchu" mnohé napoví.

Samozřejmě, nacisté danou událost dokonale propagandisticky využili, samozřejmě k likvidaci svých odpůrců. Již den poté byl Adolfem Hitlerem dotlačen prezident Hindenburg k přijmutí dekretu zvaného

Rozkaz říškého Prezidenta k ochraně Lidu a Státu:

Na základě článku48 paragraf 2 ústavy Německé Říše, k obraně před Komunistickými stát ohrožujícími akty násilí.

§ 1. články 114, 115, 117, 118, 123, 124 a 153 Ústavy Německé Říše se pozastavují do dalšího rozhodnutí. Je tedy dovoleno omezit práva svobody pohybu, práva svobody vyjádření názoru, včetně svobody tisku, svobody sdružovat se, shromažďovací právo, práva na soukromí poštovní telegrafické a telegrafní komunikace. Nařízení domovních prohlídek, konfiskací stejně jako omewzení práv k majetku jsou také povoleny mimo zákonné limity jinde specifikované.

Těch paragrafů bylo celkem 6. Druhý a třetí předával absolutní pravomoce říškého sněmu vládě, pátý stanovoval drakonické tresty. Šestý pak stanovoval okamžitou platnost.

Samozřejmě nacistická propaganda (dnes bychom řekli média) celý incident jaksepatří využila. Podařilo se jí vyvolat pocit akutního ohrožení společnosti "komunistickou revolucí" po kterou měl být právě zmíněná požár signálem. vyvolávala strach, nejistotu. šířila nenávist.k vybraným skupinám společnosti. Indoktrinovala Němce oficiální nacistickou doktrinou.Nacisty řízená policie se při perzekucích opozice utrhla z řetězu

Každopádně, v tehdejším Německu nastala doslova morální panika. Protože hořící Reichstag byl symolickou budovou, jako kdyby vzplálo národní divadlo pro Čechy (a proklertýho koníčka sem plz netahejte). Proto se tehdejší represe nresetkaly s výraznějším odporem. Naopak spíše s širokou lidovou podporou. . (Eklovali se jen KPD a trochu socdemáci )

Protože však následné volby nezaručily pro NSDAP absolutní většinu v říšském sněmu, byl následně přijat takzvaný Ermächtigungsgesetz. česky znám jako Zmocňovací zákon. Dával vládě defakto bianco šek na absolutní moc.A z Hitlera učinil Vůdce (Fúhrera) Zajímavé na tom je, že i tento zákon byl přijat - s širokou podporou prakticky většiny tehdejších politických stran (krom komunistů, ty pozavírali) a machinací s ústavou.

Co bylo dál, to už víme všichni z dějepisu. SA mani v ulicích, pálení knih, rozbíjení židovských obchodů, žluté hvězdy na kabátě, rozdělení lidí na kvalitní Árijce a ten zbytek rasově nečistý póvl, koncentráky, plynové komory, lebensborn a tak dál.

Je z podivem, jak málo stačilo, aby si Němci, bez odporu a protestu, nechali ve jménu strachu a slíbeného bezpečí, vykostit a vykastrovat svou vlastní ústavu a připravit sami sebe o svá základní občanská práva. Chtělo by se vzpomenout slova připisovaná Benjaminu Franklinovi. Ano ta o vzdání se svobody výměnou za bezpečí. Jak známe z historie, Němci to udělali , a krom svobody stratili i bezpečí, rozpoutali válku kterou prohráli a opravdu dostali co proto.

A tak se zapálení Reichstagu stalo synonymem k zámince, umožnující se vypořádat s nepohodlnými názory , politickými konkurenty a nezávisle myslícími lidmi, to vše pod rouškou péče o bezpečí a obecné blaho. Nic Vám to nepřipomíná? Fakt ne ?

Již v loni v březnu vláda pod záminkou pandemie prakticky vykostila základní práva a svobody. Omezila svobodu podnikání (velmi selektivně...) , omezila svobodu pohybu, svobodu schromažďovat se a protestovat. Zavřela kulturní akce, kina divadla a festivaly. Prakticky bez jakýchkoliv kompenzací (ty vzniky až pod veřejným tlakem). Můžeme tato opatření brát jako nutná - ale krom represí vláda vše další podělala blbou karanténou počínaje - a i ty roušky jsme si na jaře museli ušít sami.

Jediné, v čem se vláda opravdu snažila, pak bylo utržení policie z řetězu, aby mohla perzekuovat nesmyslné "covidové zločiny", namátkou trestní stíhání zdravotnice, která upozornila na nedostatek ochranných prostředků , astronomické pokuty za nenošení roušky u osamělého turisty v hlubokém lese nebo třem trempům u táboráku. Vzpomeňme na výhrůžky lidem, kteří nesdíleli oficiální pohled na covid, rušení jejich youtube prezentací, zřizování černých listin takzvaných "dezinformátorů" (tohle vám opravdui třetí říši nepřipomíná ?) .

Vyjádření pro média, vyvolávající nenávist k určitžým skupinám obyvatel (turisti, lyžaři, výletníci do přírody, zdrav sestra Věra H, nakažená covidem - tu stála nenávist šířená proti ní beztrestně politky život. Turisté po česku, Karvinští horníci, studenti, osazenstvo klubu Techtle mechtle, hospodští, horalé, vlekaři, živnostníci atd... ) seznam kydané a médii zveličené nenávisti by byl fakt dlouhý. Mluvilo se dokoncve o prolomení soukromí komunikace, povinné sledování lidí pomocí mobilu. A data testovaných předává hygiena policii. Plošně, a preventivně aniž by se tito něčeho dopustili. A potom se diví, že lidé nechtějí udávat ehm, uvádět kontakty při trasování.

Papaláši debužírují a chodí na fotbálek a do hospod, policie to přehlíží - neb v nich chlastá ipolicejní šéf, ale policejní komanda zatím působí nezákonný nátlak na ty, hospodské, kteří se vzepřeli, Policie zasahuje (třeba na Vaňkově kopci) místo na základě PLATNÝCH ZÁKONŮ na základě vládou vydaných dekretů Všiměte si, že policisté neumí říci, KTERÝ ZÁKON byl porušen. Do účinnosti sankčních paragrafů "pandemického zákona" totiž nebyl porušen žádný. Přesto bez zákonného důvodu omezuje policie lidi na svobodě (což je přesně definice policejního státu). A chování naprosto shodné s chováním říšské Geheimestatzpolizei po požáru Reichstagu.

Tím nejzávažnějším ovšem je fakt, že se vláda v průběhu nouzového stavu už od března 2020 pokusila přijmout praktickou obdobu zákona zmocňovacího, dávající jí prakticky nezřízené pravomoci zasahovat do chodu společnosti pouhými usneseními, obejít parlament, oddálit volby a krýt svoje vlastní svinstva a kšefty, včetně utajování informací o průběhu covidové krize.

První pokus byla podstrčená novela krizového zákona už v dubnu 2020 před kterým dokonce varovala i Advokátní komora a v průběhu roku se několikrát vracela jako špatně seřízený bumerang.

Za souhlasu opozice, s prakticky nevýraznými a nedůležitými ústupky spíše formálního rázu, tak byl přijat tzv "pandemický zákon", který má nahradit jak stav nouzový tak rozšíření krizového zákona. Prozatím. V podstatě je to zmocňovací zákon v "trochu soft" verzi. Koncentruje příliš moci vládě či ministerstvu zdravotnictví (což je defacrto totéž), kontrolní mechanizmy jsou neúčinné a neobsahuje prakticky žádné pojistky proti zneužití. A samozřejmě je jeho cílem rozšlapat jakýkoliv odpor protestujících živnostníků pomocí drakonických sankcí (A hádejte, kdo je tam protlačil.) . A tímtéž nahnat strach občanovi podle sockomoušského hesla čím víc občana vláda šmíruje, čím více se občan vlády bojí, tím má větší pocit, že se o něj vláda stará.

Ano, můžete namítat že pandemický zákon je časově omezen. Jenže to byl tehdy zmocňovací zákon taky !

Mnozí ovšem přehlédli, že současně byl vládou 15.02 schválen další iteraci Hamáčkova (jak jinak, že) návrhu krizového zákona, která onomu Ermächtigungsgesetz jakobny z oka vypadl. Tedy samozřejmě ne textem, ale jeho DOPADY do sféry Ústavních práv občana. Podotýkám, že návrhy páně Hamáčka jsou vždy v nejlepší tradici jeho rudého svetru Čávézáku a tedy tvrdého socializmu s tvrdými represemi. Takže by dokonce mohl omezit nakládáním s penězi občanů. A opakovaně odkládat volby Jestli projde i tento, máme se na co těšit.

Stači ? Jestli jste doteď neslyšeli dost, aby jste se začali bát, ale hlavně s tím NĚCO DĚLAT, pak Vám osud,. co nám vláda chystá, právem patří. Ano. Tady v Česku nám náš malý český Reichstag zapálil covid. Sice s odporem veřejnosti, ale za generálního pardonu opozice při schvalování zmocňovacího .. ehm pandemického zákona. A bude ještě hůř !

A jak nás učí Historie, ona pověstná učitelka života, máme se na co těšit. Budou se za pár desetiletí i naši vnuci divit, jak málo stačilo, abychom si nechali pod nohama, bez odporu a protestu, ve jménu strachu a slíbeného bezpečí, vykostit a vykastrovat svou vlastní ústavu a připravit sami sebe o svá základní občanská práva ?

PS: Aby můj článek nemohl být účelově dezinterpretován, na závěr uvádím následující. Nepopírám ani nemoc covid19, ani závažnost situace. Dokoknce ani nepopírám ani nutnost proti pandemii bojovat. Ovšem způsob, který vláda zvolila, pokládám za nešťastný a primárně zneužitelný - a v konečném důsledku horší, než nemoc sama. Nelze jednou už ztracenou důvěru nahradit utažením šroubů a tvrdostí represí !

PPS: kdyby tak vláda věnovala stejně úsilí co k přípravě represí třeba k organizaci očkování....


Autor: Martin Prášek | neděle 21.2.2021 8:30 | karma článku: 30.59 | přečteno: 1083x

Další články blogera

Martin Prášek

Datová zpráva byla z datové schránky ministerstva stornována...

Od 1.1. 2023 byla všem spolkům a všem podnikajícím fyzickým osobám povinně a bez diskuzí zřízena DATOVÁ SCHRÁNKA. Kromě úsporou času argumentovali zastánci povinných DS takéSPOLEHLIVOSTÍ a nepopiratelností doručení státnímu úřadu.

1.3.2023 v 8:30 | Karma článku: 21.46 | Přečteno: 520 | Diskuse

Martin Prášek

Jak nám Babiš uplatil voliče vpodstatě v přímém přenosu.

Ještě nad úmrtním oznámením Generála Pavla jsem se domníval, že více svinstva už ve volební kampani být nemůže. Ale že úderem sobotní 14:00 s uzavřením volebních místností shtstorm opadne a bude klid. Jenže nebude.Bude průšvih.

26.1.2023 v 21:51 | Karma článku: 26.78 | Přečteno: 1264 | Diskuse

Martin Prášek

Tak nám otrávili prezidentského kandidáta?

Prezidentské volby u nás finišují. A zatímco nemocný prozápadní kandiát generál Pavel ruší pro nemoc program,zatímco jeho konkurent Andrej Babiš šlape na plyn.A mě nezbývá, než si vzpomenout na rok 2004 na otravu Viktora Juščenka

24.1.2023 v 12:21 | Karma článku: 11.33 | Přečteno: 526 | Diskuse

Martin Prášek

Pokuta 100 litrů za to, že HASIL požár NP České Švýcarsko...

Pamatujete na lihovarníka, který začátkem covidu navařil místo chlastu dezinfekci ? A kterého za to zaklekl celní úřad? Tak tady máme ještě něco daleko absurdnějšího.Muže, který vrtulníkem "nedbalostně hasil" požár.

31.10.2022 v 14:56 | Karma článku: 36.14 | Přečteno: 1222 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jiří Turner

Jak levně, rychle a spolehlivě oživit protiromské nálady ve společnosti?

Recept na to našel zpěvák Jan Bendig, který na Českém slavíku zinscenoval své rasově motivované přebílení, patrně aby vzbudil u posluchačů lítost na trpkým osudem romského chlapce, který musí překonávat překážky a příkoří.

22.2.2024 v 11:16 | Karma článku: 9.31 | Přečteno: 163 | Diskuse

Vlastík Fürst

Omluva Markétě Šichtařové

Včera jsem po ránu na blogu iDNES.cz zveřejnil článek s názvem „Nemám ráda EU, ale korýtko v EP bych brala“. Inspiroval mne k němu billboard, na kterém je Markéta Šichtařová mezi pány Divišem a Vondráčkem.

22.2.2024 v 10:10 | Karma článku: 16.12 | Přečteno: 579 | Diskuse

Aleš Gill

Pamatujete mobily, které vydržely nabité 14 dní?

Pokud si ještě pamatujete tlačítkové mobilní telefony s černozeleným displejem a nabíječkou s podivnou koncovkou, která se nehodila vůbec k ničemu, asi si pamatujete, že jste ji nemuseli používat tak často, jako dnes.

22.2.2024 v 7:45 | Karma článku: 16.33 | Přečteno: 766 | Diskuse

Vlastimil Nesrsta

Ten Vlasta, ta Vlasta, to Vlasto a Zlatulinký

Moje první slečna, které jsem se dostal až pod kalhotky, pořád nevěděla, jak mně má vlastně říkat. Vlastimil jí připomínalo národní obrození, Vlasta jí přišlo zženštilé a Vlastík takové dětské.

21.2.2024 v 16:06 | Karma článku: 16.60 | Přečteno: 298 | Diskuse

Jiří Turner

Koho brání Národní domobrana?

Taky tápete ve všech těch vlasteneckých hnutích a spolcích, které vznikly na ochranu našich národních zájmů a které se svorně prezentují jako nezávislé, apolitické a nadstranické iniciativy? Tak se na jednu z nich podívejme.

21.2.2024 v 15:39 | Karma článku: 35.71 | Přečteno: 2075 | Diskuse
Počet článků 330 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3055

Člověk, který to vidí po svém.. Píšu tady hezky zvostra od podlahy o věcech, které mě se.... ehm, sejří...

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Sexuálních scén je zbytečně moc, míní Cavill. Omlouval se kolegyni za erekci

Britský herec Henry Cavill (40) se nedávno podělil o svůj názor na filmové scény, které vyobrazují sex. Podle něj je...

Známé tváře kritizují Michala Novotného. Nejsem homofob, brání se herec

Na Michala Novotného se na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Herec v rozhovoru pro týdeník Téma mimo jiné řekl, že...

Kde máte internet, pane řidiči? V online registrech dokladů je chaos

Od ledna u sebe řidiči nemusí mít prakticky žádné doklady. Všechny jsou online, ale ne každý má přitom běžně přístup k...