Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 22. února 2024 Petr

Příjmu strávníky do rodiny. Aneb gastronomie postcovidum

25. 07. 2022 8:00:46
Gastronomie. Jeden z oborů, které v době covidu stát odepsal.Ty malé restaurace, kam se chodili lidi najíst.Z práce, cestou po městě nebo jen tak. Průměrná cena za meničko stoupá, zákazníci ubývají. Pro řadu podniků likvidační

Vysoké nájmy, tvrdě se zvyšující ceny energií, potravin a i mzdové náklady. A v neposlední řadě, pokrytí "covidových ztrát" za různé, v podstatě nekompenzované lockdowny a restrikce. To vše žene cenu obědů v restauraci tak vysoko, že je to pro většinu zákazníků neakceptovatelné. A tím pádem pro většinu podniků k nepřežití.

Spousta hospod to nepochybně zabalí. Jejich místo zaplní maximálně hladový okna a špeluňky s kebabem. A to ještě v tom lepším případě, protože i tyto podniky obsazují prostor, zaměstnávají lidi, a hlavně platí alespoň nějaké daně.

A v tom horším případě ? Tak, jako se v době očkovací buzerace spousta lidí z hospod přesunula do garáže k sousedům ,kde si pijí a klábosí s přáteli, tak se dá očekávat, že se podobným způsobem přesune i stravování.A když ne kvůli covidové buzeraci, tak kvůli ekonomické krizi, kterou způsobila. O válce na Ukrajině raděj nemluvě. A tak stejně způsobem, ze kterého stát v globálu neuvidí ani korunu.

Příjmu strávníka do rodiny. Dlouhodobě. jsem si jist, že takové inzeráty, nebo lidovou šeptandou šířené návrhy se brzy objeví. Jsou tu lidé, kteří se potřebují dobře a levně najíst. A potom lidi, kteří si potřebují přivydělat. A v domácích podmínkách se klidně dá jídlo pro 10-15 osob uvařit. Bude to samozřejmě levnější. O práci kuchaře, odvody státu, o leckde krvavý přemrštěný nájem. Takže ceny v takvé domácí vývařovně klesnou o desítky procent a určitě se bude dát zase najíst pod stovku. Vznikne tu jakási obdoba sousedských garážových náleven nebo Airbnb Přijdte na oběd .-). Kazdopádně řešení, že si svobodná matka, rodina s výpadkem příjmů nebo třeba čilá důchodkyně, si tak přilepší.. samozřejmě pro dobrý pocit, pro zisk oficiálně nééé.

A že stát bude sejčkovat? Že nedovolené podnikání? Že tučná pokuta a kriminál? Tůdle!

On trestní zákoník sice obsahuje § 251 Neoprávněné podnikání:

(1) Kdo neoprávněně ve větším rozsahu poskytuje služby nebo provozuje výrobní, obchodní nebo jiné podnikání, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti.

Jenže: Jak živnostenský zákon, tak NOZ obsahují definici podnikání, kde je nutnou podmínkou, že je vc konána PRO DOSAŽENÍ ZISKU. § 2 Živností je soustavná činnost provozovaná samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost, za účelem dosažení zisku.

Ergo: Není li to činnost provozovaná za účelem dosazení zisku, o podnikání se nejedná.

No a nás je tady šest kamarádů a domluvili jsme se, že si budeme vařit společně, abychom ušetřili.To víte tá krize, inflace, zdražení. A samozřejmě, skládáme se na náklady. Zisk? Žádný není, všechno prožerem! Státe, prokaž nám opak. A vařit pro přátele mi niko nemůže zakázat! Dále státe, dlouhý nos, pac a pusu a vyliž si inflaci !

Lidé se nají, ušetří, důchodkyně či svobodná matka si příjde na nějaké prebendy. neoficiálně, samozřejmě.. WIN- WIN scenario.

Tedy alespoň pro zůčastněné. Kdo to odkašle, budou samozřejmě ty zbylé hospůdky a restaurace, které to přežily. Ty, které nepoložil covid, zdrařžování energií, vstupů a postcovidová a válečná inflace, ty tohle dorazí.

Hlavní ovšem je, že na tom bude bit právě STÁT. Příjde o značnou sumu na dani z přidané hodnoty (protože uvařením jídla v ofiko restauravi surovinám hodnotu přidám), bude se muset postarat o nezaměstnané z gastro sektoru a to budou pálky. Najednou pro ně bude potřeba podpory, najednou za ně přestane někdo platit sociální a zdravotní pojištění a tak dále.

Ale upřímě? Dobře státu tak! Pro stabilizaci ekonomického prostředí, jak "post covidum", tak "post belum", totiž neudělal prakticky nic. Regulací cen paliv a energií počínaje, a regulací svých vlastních úředníků konče - a to přesto, že tzv. povolení šroubů je nejlevnější způsob podpory.

A tak se vsadím, že zatímco si úředníci na berňácích, sociálkách a zdravotních pojišťovnách, tak jako spekulanti s cenami paliv a energoií a emisních povolenek zatím mohou mnout ruce, neb stát se záměrně kouká jinam, a nepleske je přes ně, tak už určitě někde parta mladých lidí pracuje na systému a apce, která tyto "volné obědy" v rodinách zastřeší zeviduje a umožní jejich širokou dostupnost a operativnost. A tím pustí státu velmi podstatně žilou.

A víte co, já jim FANDÍM.Autor: Martin Prášek | pondělí 25.7.2022 8:00 | karma článku: 22.67 | přečteno: 625x

Další články blogera

Martin Prášek

Datová zpráva byla z datové schránky ministerstva stornována...

Od 1.1. 2023 byla všem spolkům a všem podnikajícím fyzickým osobám povinně a bez diskuzí zřízena DATOVÁ SCHRÁNKA. Kromě úsporou času argumentovali zastánci povinných DS takéSPOLEHLIVOSTÍ a nepopiratelností doručení státnímu úřadu.

1.3.2023 v 8:30 | Karma článku: 21.46 | Přečteno: 520 | Diskuse

Martin Prášek

Jak nám Babiš uplatil voliče vpodstatě v přímém přenosu.

Ještě nad úmrtním oznámením Generála Pavla jsem se domníval, že více svinstva už ve volební kampani být nemůže. Ale že úderem sobotní 14:00 s uzavřením volebních místností shtstorm opadne a bude klid. Jenže nebude.Bude průšvih.

26.1.2023 v 21:51 | Karma článku: 26.78 | Přečteno: 1264 | Diskuse

Martin Prášek

Tak nám otrávili prezidentského kandidáta?

Prezidentské volby u nás finišují. A zatímco nemocný prozápadní kandiát generál Pavel ruší pro nemoc program,zatímco jeho konkurent Andrej Babiš šlape na plyn.A mě nezbývá, než si vzpomenout na rok 2004 na otravu Viktora Juščenka

24.1.2023 v 12:21 | Karma článku: 11.33 | Přečteno: 526 | Diskuse

Martin Prášek

Pokuta 100 litrů za to, že HASIL požár NP České Švýcarsko...

Pamatujete na lihovarníka, který začátkem covidu navařil místo chlastu dezinfekci ? A kterého za to zaklekl celní úřad? Tak tady máme ještě něco daleko absurdnějšího.Muže, který vrtulníkem "nedbalostně hasil" požár.

31.10.2022 v 14:56 | Karma článku: 36.14 | Přečteno: 1222 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jiří Turner

Jak levně, rychle a spolehlivě oživit protiromské nálady ve společnosti?

Recept na to našel zpěvák Jan Bendig, který na Českém slavíku zinscenoval své rasově motivované přebílení, patrně aby vzbudil u posluchačů lítost na trpkým osudem romského chlapce, který musí překonávat překážky a příkoří.

22.2.2024 v 11:16 | Karma článku: 7.81 | Přečteno: 141 | Diskuse

Vlastík Fürst

Omluva Markétě Šichtařové

Včera jsem po ránu na blogu iDNES.cz zveřejnil článek s názvem „Nemám ráda EU, ale korýtko v EP bych brala“. Inspiroval mne k němu billboard, na kterém je Markéta Šichtařová mezi pány Divišem a Vondráčkem.

22.2.2024 v 10:10 | Karma článku: 15.07 | Přečteno: 533 | Diskuse

Aleš Gill

Pamatujete mobily, které vydržely nabité 14 dní?

Pokud si ještě pamatujete tlačítkové mobilní telefony s černozeleným displejem a nabíječkou s podivnou koncovkou, která se nehodila vůbec k ničemu, asi si pamatujete, že jste ji nemuseli používat tak často, jako dnes.

22.2.2024 v 7:45 | Karma článku: 15.02 | Přečteno: 730 | Diskuse

Vlastimil Nesrsta

Ten Vlasta, ta Vlasta, to Vlasto a Zlatulinký

Moje první slečna, které jsem se dostal až pod kalhotky, pořád nevěděla, jak mně má vlastně říkat. Vlastimil jí připomínalo národní obrození, Vlasta jí přišlo zženštilé a Vlastík takové dětské.

21.2.2024 v 16:06 | Karma článku: 16.30 | Přečteno: 297 | Diskuse

Jiří Turner

Koho brání Národní domobrana?

Taky tápete ve všech těch vlasteneckých hnutích a spolcích, které vznikly na ochranu našich národních zájmů a které se svorně prezentují jako nezávislé, apolitické a nadstranické iniciativy? Tak se na jednu z nich podívejme.

21.2.2024 v 15:39 | Karma článku: 35.57 | Přečteno: 2062 | Diskuse
Počet článků 330 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3055

Člověk, který to vidí po svém.. Píšu tady hezky zvostra od podlahy o věcech, které mě se.... ehm, sejří...

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Sexuálních scén je zbytečně moc, míní Cavill. Omlouval se kolegyni za erekci

Britský herec Henry Cavill (40) se nedávno podělil o svůj názor na filmové scény, které vyobrazují sex. Podle něj je...

Známé tváře kritizují Michala Novotného. Nejsem homofob, brání se herec

Na Michala Novotného se na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Herec v rozhovoru pro týdeník Téma mimo jiné řekl, že...

Kde máte internet, pane řidiči? V online registrech dokladů je chaos

Od ledna u sebe řidiči nemusí mít prakticky žádné doklady. Všechny jsou online, ale ne každý má přitom běžně přístup k...