Pátek 28. února 2020, svátek má Lumír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 28. února 2020 Lumír

E-shop na dálniční známky a "čínský syndrom"

28. 01. 2020 20:17:55
Víte, co je rychlejší, než let paprsku světla ve vakuu? Let Kremlíka přez palubu. A právě ta obrovská rychlost a nulový odpor politiků., kteří jinak zatloukají a mlží, budí nejvíc podezření.

Sotva proběhla sociálními sítěmi, mým blogem a médii výzva k naprogramování onoho "400 milionového eshopu", ještě dokonce ani hackeři nestačili ukázat, že to opravdu jde a už se třásla křesla. Proč sakra tak rychle ?

Kriticky uvažující člověk se musí ptát: Jakto, že politici, kteří mají ve zvyku vždy o takovýchto věcech zatloukat, zatloukat a zase zatloukat, najednou srazili podpadky a přinejmenším jeden z nich se odebral balistickou křivkou s otiskem boty na zadku ze svého ministerského křesla? A proč místo skutečného "padáka" je to jen přesun do ústraní na nějaké teplé, ale méně viditelné místo?

Můžeme si ultraoptimisticky myslet, že demokracie zafungovala. Můžeme si optimisticky myslet, že je to páně Babišův taneček na "horizontu události" černé díry. Abych vysvětlil. Pohybuje li se v kosmu jakýkoliv objekt blízko horizontu události rotující černé díry , může se vyprostit z jejího dosahu jen tak, že část své hmoty odhodělí a svrhne za horizont událost, tedy do černé díry. Zbytek je pak vystřelen pryč (Penrose efect). Můžeme si tedy myslet, že Andrej Babiš přesně totéž provedl s panem Kremlíkem. Odhodil jej do singularity aby se on sám mohl vystartovat pryč ze svých průserů, mohl se voličstvu zjevit jako ten dobrý premiér, zachránce milionů ze státního rozpočtu.

Je tu ovšem ještě jedna hypotéza, a obávám se, že pravdivá. Hlavní důvod té rychlosti, s jakou letěl Kremlík přes palubu i s jakou si politici sypali popel na hlavu bude v něčem jiném. Půjde o to rychle utnout veřejnou debatu, aby se novináři a veřejnost nešťourala moc v tom, co SKUTEČNĚ stálo (krom zlodějin) těch 400 milionů.. A jak se ukazuje, měli k tomu dobrý důvod.Šídlo totiž v pytli neutajíš - a v pytlíku nerozchodíš.

O tom, že součástí onoho "eshopu" ve skutečnosti nebylo nic menšího, než tajný policejní sledovací systém, přímé propojení s tajnými službami, si již tweetují vrabci na střeše. První podezření už nastínoil D-fens (Takový trochu jiný e-shop), další zprávy se začaly objevovat ihned po hackatonu. A zde a zde již to bylo řečeno naplno.

Například podle týdeníku Respekt měly být údaje o průjezdech všech aut ukládány pro případné potřeby bezpečnostních složek státu. Ty by měly kompletní přehled o pohybu lidí přes kontrolní body a pohodlně by mohly sledovat, kam cestují. Podobné obavy se podle informací Seznam Zpráv rozšířily také mezi odborníky v IT komunitě.

Za peníze daňových poplatníků tak vznikal , v přeneseném významu, takový menší "čínský syndrom".

O Číně se všeobecně ví, že masivně zneužívá elektroniku ke šmírování a buzeraci obyvatelstva. Kamery, šmírování, sociální kredit a další vynálezy rudých šikmookých soudruhů, před kterými bledne i Orwellův velký bratr.

Byla li ovšem sledovací infrastruktura součástí a převážným nákladem této IT zakázky, kdo mi zaručí, že předražení minulých zakázky nebyly také pouze krytím jiných šmírovacích systémů a projektů?

Neexistuje snad za minulých 15 let jediná Česká IT zakázka, která by nebyla mnohonásobně předražená, nebo s různými problémy. Eneschopenka. Registr vozidel, registr státních budov, národní ekonomický nástroj.Kdo ví, které údaje za zády občanů předává tajným službám a PČR. Ostatně, stát k soukromí a právu má velmi velmi kreativní přístup, například v tom, že tajně stahuje data z telefonů, tabletů a PC advokátů, o čemž už dokonce advokátní komora vydala varování.

Představenstvo ČAK důrazně doporučuje advokátům – obhájcům, aby nevnášeli do věznic na návštěvu svých klientů mobilní zařízení.
Takové jednání je považováno za vysoce rizikové.

Překotný rozvoj informačních technologií silně ovlivňuje každodenní profesní činnost advokáta. Rozvoj technologií samozřejmě zahrnuje nejen další možnosti, jak si práci usnadnit, zpříjemnit nebo zkvalitnit, ale přináší i možnosti, kterými je možné prolomit dosavadní ochranu technických zařízení a datových úložišť, která advokát při své práci využívá.

Podezření na šmírování čelila i infrastruktura kolem EET. Potajmu se "nabourat" do it zakázek by byl další logický krok.

A je na čase, aby se veřejnost začala ptát: Bylo to předražení vždy způsobeno jen bohapustou zlodějinou ? Nebo byla ve skutečnosti pod rouškou legitimních IT zakázek vyvíjena infrastruktura pro digitální totalitu ?

Každopádně, rychlost a intenzita reakce politiků svědčí o tom že mají v rukávu schované něco, o čem by se mluvit nemělo. A proto říkám, že by mělo z tohoto ohledu dojít k veřejnému vyšetřování v rámci VŠECH IT zakázek minulých let.

PS: mimochodem, víte například že stát již dnes má databázi o naprosto KAŽDÉ internetové přípojce, ať již optikou, kabelem xDSL nebo bezdrátemm, včetně jména, adresy a čísla bytu ?

Autor: Martin Prášek | úterý 28.1.2020 20:17 | karma článku: 26.72 | přečteno: 800x

Další články blogera

Martin Prášek

Koronavisus v ČR: První zabije drobné živnostníky.

Itálie uzavírá do karantény první města, zavírá v nich bary, kostely, obchody. Otázka koronaviru v Čechách už nezní "jestli", ale KDY. Ale až sem dorazí, budou první mrtví drobní živnostníci. A to se ani nebudou muset nakazit.

24.2.2020 v 9:23 | Karma článku: 37.88 | Přečteno: 2550 | Diskuse

Martin Prášek

ANO, špagetizujeme vám podnikatelské prostředí !

Jedním ze znaků právního státu jsou přímočaré zákony a stabilní podnikatelské prostředí. Ostatně, jeho "narovnáním" se chvástala jedna nejmenovaná partaj při zavádění EET. Jak se ovšem zdá, místo narovnání prosazuje špagetizaci.

5.2.2020 v 16:07 | Karma článku: 33.35 | Přečteno: 981 | Diskuse

Martin Prášek

Co se stane s Británií po Brexitu věděl nejíp Havlíček Borovský

O tom, co vše se v GB po brexitu stane, mají alarmisti jasno.Přehršel krizí a katastrof. Ale já myslím, že úplně nejlépe to již před pás sty lety vyjádřil Karel Havlíček Borovský v "Křestu svatého Vladimíra"

31.1.2020 v 12:44 | Karma článku: 40.56 | Přečteno: 5813 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jiří Turner

Milé Slovensko, přeji ti, aby ses nestalo fašistickým státem!

Přeji ti, abys nezůstalo jako my státem populistické autokracie, státem prolezlým korupcí a klientismem, ve kterém se státní moc snoubí s organizovaným zločinem a s rejdy oligarchů. Přeji ti „vítr změn“,který zavál a vát přestává.

28.2.2020 v 9:15 | Karma článku: 8.86 | Přečteno: 187 | Diskuse

Jan Řeháček

Poučení z krizové sinusoidy

Žádný mučený z nebe nespadl. My lidé se trápíme navzájem rovnou tady na Zemi. A ani k tomu nepotřebujeme nadpřirozené schopnosti či podmračená božstva. Stačí nám nenápadně vyhrotit nějakou prkotinu a dál už to jede samospádem...

28.2.2020 v 9:09 | Karma článku: 8.12 | Přečteno: 99 | Diskuse

Luboš Smrčka

Ekonomika, demokracie a koronavirus

Náhodou jsem na sociálních sítích narazil na výsměšný post – autor sdílel článek o panice v Itálii, vykupování základních potravin kvůli koronaviru a přidal poznámku: Demokracie nás ochrání! Ironie z toho kapala.

28.2.2020 v 8:26 | Karma článku: 7.62 | Přečteno: 194 | Diskuse

Tomáš Flaška

Drzost vyznavačů té jediné správné pravdy nezná mezí

Nejen že se o jejich tvrzení nesmí pochybovat. Důležité je ty, kdo je načapou na švestkách, ponížit, zesměšnit, nebo ještě lépe zadupat do země.

28.2.2020 v 8:20 | Karma článku: 17.52 | Přečteno: 838 | Diskuse

Michael Laitman

Řeší se ve Švédsku problém -migranti versus důchodci- správně?

Ve Švédsku se stále provádějí různé experimenty. Tentokrát se rozhodli ubytovat společně důchodce a migranty. Autoři projektu se domnívají, že to ochrání starší lidi před pocity osamělosti

28.2.2020 v 7:51 | Karma článku: 19.10 | Přečteno: 487 | Diskuse
Počet článků 282 Celková karma 30.12 Průměrná čtenost 2409

Člověk, který to vidí po svém.. Píšu tady hezky zvostra od podlahy o věcech, které mě se.... ehm, sejří...

Najdete na iDNES.cz